"Твърд" Brexit може да коства на британския финансов бизнес 38 млрд. паунда и 75 хил. работни места

05.10.2016 | 13:50
по статията работи: econ.bg
Изследването на Oliver Wyman, направено по пръчка на водещата британска лобистка финансова групировка TheCityUK, е едно от първите, което очертава негативното въздействие върху финансовите услуги във Великобритания от вота на британците през юни за напуск
"Твърд" Brexit може да коства на британския финансов бизнес 38 млрд. паунда и 75 хил. работни места
Снимка: БГНЕС

Финансовата индустрия на Великобритания може да загуби до 38 млрд. паунда приходи при т.нар. "твърд" Brexit, който ще ограничи нейния достъп до Единния европейски пазар, сочи доклад на консултантска фирма Oliver Wyman, цитиран от агенция Ройтерс и БНР.

Според това проучване, ако финансовите фирми от Острова загубят правото на свободна продажба на техните услуги в Европа, това може да доведе също така до съкращаване на 75 хиляди работни места и до загуби на данъчни приходи от страна на британското правителство в размер до 10 млрд. паунда,

Изследването на Oliver Wyman, направено по пръчка на водещата британска лобистка финансова групировка TheCityUK, е едно от първите, което очертава негативното въздействие върху финансовите услуги във Великобритания от вота на британците през юни за напускане на ЕС.

Резултатите от проучването са били предоставени на британското финансово министерство и на други държавни служби, отбелязват лица, запознати с подготовката на предстоящите след март 2017-а година преговори по развода на Обединеното кралство с Европейския съюз.

В последно време има нарастващи спекулации, че финансовият сектор, който включва търговски банки, фондове, които управляват активи, както и застрахователи и инвестиционни банки, ще загубят достъпа до единния пазар в резултат на предстоящите трудни преговори по Brexit. Банките, базирани във Великобритания, настояват правителството да осигури преходен период за тяхната индустрия в случай на трудни преговори за постигане на по-благоприятна сделка за финансовия сектор.

Бъдещето на Лондон като един от основните финансови центрове на Европа ще бъде основна точка на предстоящите преговори с ЕС, тъй като финансовата индустрия представлява най-големия британски експортен сектор и най-сериозен източник на данъчни приходи.

Британският сектор на финансови услуги генерира приходи между 190 до 205 млрд. паунда годишно, като в него работят около 1,1 милиона души и той плаща между 60 и 67 млрд. паунда под формата на данъци, се посочва в доклада на Oliver Wyman.

В анализа, поръчан от TheCityUK, се разглеждат два различни сценария за Brexit.

Според най-лошия случай, известен като "твърд" Brexit, международните британски банки ще загубят всякакъв достъп до Единния европейски пазар, което ще доведе до спад в приходите им с между 32 и 38 млрд. британски лири и ще бъдат изложени на риск между 65 и 75 хиляди работни места.

Ако обаче Великобритания запази достъпа си до Европейското икономическо пространство при подобни на настоящите условия, загубите от приходи ще бъдат за едва около 2 млрд. паунда и се очаква да бъдат съкратени само 4 хиляди работни места във финансовия сектор.

Агенция Ройтерс цитира инвеститорът в недвижими имоти Ричард Тайс, който е председател на новосформирана лобистка група, натискаща правителството за цялостно скъсване с ЕС, да казва, че този доклад е преувеличен и че в останалите европейски столици липсва инфраструктурата или уменията да се превърнат в нов дом на бизнеса с финансови услуги, който понастоящем се намира в Лондон.

Докладът има за цел да изплаши хората, но в него липсва достоверност. Brexit е огромна възможност за Лондонското финансов сити, посочи Ричард Тайс.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 21.03   1191 г. – Целестин III става римски папа. 1201 г. – Българо-византийски войни: Започва Обсадата на Варна. 1590 г. – Персийско-османска война...