Днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в „Блок 1-21 Хан Аспарух“ в дълбоко Черно море с консорциума "Тотал Е&П България" Б.В", в който влизат освен френската фирма Total, също австрийската OMV и испанската Repsol. Церемонията се състоя в Министерския съвет в присъствието на премиера Бойко Борисов. От френска страна споразумението беше подписано от Патрик Плуен, представител на консорциума.
Първоначалните данни сочат значителен потенциал за добив както на природен газ, така и на нефт. В румънски териториални води вече бяха открити между 40 и 80 млрд. куб. метра газ, а нашият блок е три пъти по-голям. По този начин министърът мотивира очакванията за значителни количества нефт и газ в „Блок Хан Аспарух“. Той допълни: "С подписването на договора за проучване и търсене на нефт и газ в дълбоко Черно море "Блок 1-21 в Хан Аспарух" от днес започваме да ковем българската енергийна независимост".
Консорциумът „Тотал“, който ще работи в Черно море за период от 5 години, ще инвестира над 1 млрд. евро в проучването, което включва 3Д сеизмика върху 5 хил. кв. км, 2Д сеизмика върху 10 хил. линейни км и сондажи на 5 хил. и 6 хил. метра дълбочина. България получава и 40 млн. евро бонус при подписването на договора. Той е част от оценката на предпроектното предложение. Това става ясно от информация на пресцентъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
Опцията ще е еднократна, не е обвързана с други плащания в бъдеще и се дава при подписване на договора в срок от 10 работни дни. Минималната сума за бонус в процедурата е била 1 милион евро, но офертата на фирма "Тотал" е няколко пъти по-добра в сравнение с останалите оферти, посочи министър Добрев, цитиран от iNews.bg.
Подписването на днешния договор е огромна крачка към истинската диверсификация на енергийни доставки, каза премиерът Бойко Борисов. Той допълни, че през следващите години ще може да получаваме по-евтини горива, информира БТА. Ще се сондира на 5-6 хиляди метра дълбочина и заради сложната дейност е създаден консорциум, който да я извършва, каза още премиерът.
Реален добив ще можем да започнем след 6 години от днешна дата.
Добрев изрази съжалението си, че днешното подписване на договора не е станало преди 5 години, защото ако това се беше случило тогава, по думите му днес щяхме да подписваме договор за концесия и да дадем старта за добив на нефт и газ на територията на България. Той обясни, че през първата година според работната програма ще се прави анализ на геоложките данни, през втората година ще се прави сеизмиката и през останалите три години се ще извършват проучвателните сондажи.