1.2 млн. души у нас не са здравноосигурени. Именно заради неплатени осигуровки и лош мениджмънт идват проблемите на болницитве. Това заяви здравният министър Десислава Атанасова пред bTV.
Най-добрият вариант да се разреши проблема с неплатени осигуровки е да се дебатира,смята министърът. Тя отрече да е казвала, че ще се отнемат шофьорски книжки или лични карти заради неплатени здравни осигуровки.
Затова тя е поставила дебат по темата. "Нека да се чуят най-различни предложения – когато се издаваха документите за лични карти, можеше да се провери кои граждани са здравно осигурени, тъй като няма механизъм Здравната каса, здравният министър или някой друг, освен орган на МВР, да отнеме лична карта на някой, но трябва да се намери механизъм да се накарат хората да плащат своите здравни вноски".
Има разпоредби в Закона за социалното подпомагане, според които, ако здравно неосигурен, който няма имущество, не е напускал страната, няма доходи, се нуждае от медицинска помощ, държавата гарантира за него чрез социалното си подпомагане. И тук е намерен някакъв баланс. Това обясни още министър Атанасова.
Според нея могат да се намерят много механизми – при продажби на моторни превозни средства, при прехвърляне на имот, всеки е длъжен да попълни декларация дали има задължения или не. Така ще стане ясно кой е плащал здравни осигуровки и кой не - това е единият вариант, който може да се въведе, каза Атанасова.
Тя съобщи, че са започнали разговори, както с пациентските организации, с Лекарския съвет. Атанасова заяви, че чака идеи от всички, както и от управителя на НЗОК, който е най-заинтересуван, тъй като това е фондът, който събира тези средства. Запитана как ще накара ромското население да си плаща осигуровките, Атанасова отговори, че проблемите трябва да се решат чрез дебати.
Атанасова заяви, че прави всичко възможно от 1 юни заплатите на работещите в Спешна помощ да бъдат увеличени с 20%. Освен това от държавния бюджет ще бъдат отпуснати допълнителни 5 милиона лева за чужди специалисти.
По вътрешни разчети до края на годината ще бъдат необходими около 11 млн. лева на Фонда за лечение на деца в чужбина, след като лимитът на броя одобрени падна с решение на Министерски съвет. "Ако няма пари в министерството, ще трябва да дойдат от държавата”, заяви Атанасова.