1.2 трилиона долара за десет години ще струва здравната реформа в САЩ – или поне законопроектът, готвен за обсъждане в Камарата на представителите, предвижда такива разходи, твърди AP.
Лидерът на демократичното мнозинство Хари Рийд и още няколко високопоставени лица в Конгреса дооформят текста на закона и уточняват колко средства ще са необходими за изпълнението му. Не е ясно докога ще продължи това, като някои източници твърдят, че дебатът в Камарата на представителите няма да започне преди седмицата преди Деня на благодарността*.
Към момента по-крайните и по-умерените демократи са постигнали съгласие по почти всички въпроси около реформата с изключение на две доста важни теми – абортът и имиграцията. Относно първата тема някои демократи искат по-ясни забрани за федерално финансиране на абортите. Законопроектът постановява, че американските граждани, които получават федерални субсидии, трябва да използват собствените си доходи в случай че решат да правят аборт. Разделението между „субсидии” и „доходи” не е направено ясно, казват някои демократи. По отношение на имиграцията не е ясно дали нелегалните имигранти могат да си купуват здравна застраховка. Проблемът тук е нелегално пребиваващите в САЩ да не получават федерални субсидии, дори и да плащат за застраховката със собствени пари.
Ако влезе в сила, новият здравен закон на САЩ ще покрие нуждите на милиони американци, които в момента не са здравноосигурени. Намеренията на Вашингтон са всеки американец да има здравна застраховка, а тези с по-ниски доходи от необходимото ще получават федерална помощ за застраховки. Бизнесът ще е задължен да осигурява служителите си, а застрахователните компании няма да могат да отказват здравни застраховки на клиенти поради здравния им статут.
* В САЩ Денят на блогодарността се празнува в 4-я четвъртък на ноември, а в Канада - във 2-я понеделник на октомври.