За периода на управление на служебния кабинет от 9 април до 26 август 2024 г. Министерството на земеделието и храните работи за осигуряване на стабилност и нормално функциониране на аграрния отрасъл. В тази връзка са изпълнени следните по-важни мерки и дейности, съобщиха от страна на МЗХ.
Директни плащания
Успешно е приключена Кампания `2023 за директни плащания. Към 26 август 2024 г. са изплатени 99% от бюджета за директно подпомагане по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. (СПРЗСР 2023-2027 г.).
Актуализирано е националното законодателство за прилагане на интервенциите за директните плащания, отразяващо промените в СПРЗСР 2023-2027 г., съгласно първото му финализирано изменение, в това число:
Закона за подпомагане на земеделските производители;
Наредба №3 от 10.03.2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания, включени в Стратегическия план, за проверките, намаления на плащанията и реда за налагане на административни санкции;
Наредба № 4 от 30.03.2023 г. за условията и реда за подаване на заявления за подпомагане по интервенции за подпомагане на площ и за животни;
Наръчник за директните плащания за Кампания 2024, отразяващ промените в интервенциите и условията за участие.
Прием по Кампания 2024
Проведен е прием по интервенциите, включени в СПРЗСР 2023-2027 г., приложими за Кампания `2024. По време на приема са подадени 64 431 заявления за подпомагане по директни плащания.
По отношение на изискването към земеделските стопани за изпълнение на предварителната условност, като условие за получаване на подпомагане по линия на европейските фондове е постигнато сериозно намаляване на административната тежест и на изискванията, свързани със стандарти за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) по Стратегическия план по ОСП на Република България за периода 2023-2027 г.
След проведено едномесечно обществено обсъждане, промените в стандартите ДЗЕС 5, ДЗЕС 6, ДЗЕС 7 и ДЗЕС 8 са утвърдени от министъра на земеделието и храните през м. август 2024 г. С тези промени се облекчават някои екологични изисквания, като се премахва задължение за оставяне на непроизводствени площи, въвежда се опция за диверсификация, отменя се зимен чувствителен период при обработките на обработваемите земи и др.
Изготвен е проект на Методика за прилагане на предварителните условия, който е обсъден с бранша и е публикуван за обществено обсъждане. С промените в Методиката също се постига облекчаване на някои изисквания от административен характер към земеделските стопани и свързани с промяна на националното законодателство.
В процес на подготовка са методика и санкционен механизъм в социалната сфера за земеделски стопани, кандидати за директни плащания, който да се прилага в България от 1 януари 2025 г., като част от изпълнението на СПРЗСР 2023-2027 г. Механизмът включва правилата, които трябва да спазват земеделските стопани при прилагане на предварителните условия в социалната сфера, свързани с трудовата заетост и здравословните и безопасните условия на труд.