Снимка: Tvoeto.info
Успешно ли е едногодишното институционално развитие на Държавната агенция "Национална сигурност (ДАНС)? Как тя се възприема в обществото? Ще се подобри ли контролът върху службите за сигурност след приемането на Закона за ДАНС? Това са част от въпросите, на които фондация "Риск Монитор" се опитва да отговори в доклада си за новосъздадената държавна агенция. Изледването беше официално представено днес от фондацията.
Докладът има за цел да представи реална картина в 3 отделни аспекта - институционалният образ на Агенцията, общественото й възприемане и парламентарният контрол, осъществяван върху нейната дейност.
В изследването е подчертано, че все още липсва ясно определение на понятието "национална сигурност". Също така липсва Стратегия за сигурност. Тези фактори създават затруднения в процеса на институционалното развитие на ДАНС, сматат от фондацията.
Изтъкнато е още, че интегрирането в една агенция на 3 различни служби, с доминирането на Националната следствена служба (НСС), създава трудности при изграждането на новата структура.
Обществото не възприема агенцията като независима и ефективна институция. ДАНС трябва да следи внимателно обществения отзвук на своите действия, като обяснява открито и ясно целите и приоритетите си. В тази насока създателите на доклада отчитат липсата на институционален интернет сайт като съществено изоставане в развитието.
В медийносто пространство дейността на агенцията не е получила като цяло позитивни оценки. Все още липсват правила за общуване с медиите, изтъкват от "Риск Монитор".
В анализа си фондацията се спира и върху това доколко работата на ДАНС влияе върху общественото доверие към министър-председателя Сергей Станишев. Както е известно, агенцията е "рожба" на премиера и е част от неговия план за подобряване дейността на МВР и специалните служби.
"ДАНС не е институция, която може да бъде обичана от всички, заяви на представянето говорителят на агенцията Зоя Димитрова. По този начин тя коментира публичния образ на ДАНС в доклада. Има тенденциозност, когато ДАНС се отъждествява с Държавна сигурност, подчерта още тя.
Говорителят смята още, че публичното доверие остава все така сериозно. Важно според нея е да се изчистят функционалните задължения на МВР и ДАНС, каквото е и изискването на ЕК.
Според данни на социологическата агенция "Алфа Рисърч", през втората половина на 2008 година одобрението към Станишев от страна на обществото е било 35-37%, докато неодобрението към правителството е намаляло от 62% на 53%. Одобрението към правителството е останало на практика постоянно - между 8-10%. Данните показват, че ДАНС не е имала съществено влияние върху обществените нагласи, свързани с дейността на премиера и правителството.
От социологическата агенция отчитат, че в края на 2008 г. близо 4% от обществото се отнася с недоверие към работата на вътрешния министър Михаил Миков.
Създаването на ДАНС е оценено като положителна стъпка в Европейския съюз. От Брюксел същевременно изтъкват, че вече очакват Агенцията да започне да функционира пълноценно.
Сред препоръките, които са набелязани в доклада, се изтъква, че ДАНС трябва да заседава редовно, а не по конкретни казуси, предизвикали обществен интерес, както и че трябва да използва независими експертизи за целите на своята дейност. Някои от препоръките за дейността на ДАНС може да чуете в аудио файла след статията.