1 млрд. лв. годишно печелят пунктоветe за скрап

23.11.2010 | 09:39
по статията работи:
Според дружествата ЕВН, Е.ОН и ЧЕЗ кражбите на жици са скочили със 75%. Данните им показват, че от началото на годината претопените кабели са над 500 километра
1 млрд. лв. годишно печелят пунктоветe за скрап

1 милиард лева - толкова е печалбата на пунктовете за изкупуване на цветни метали у нас годишно. Парите обаче идват не само от върнати автомобили и стари перални, а от откраднати от ромите жици на електрото, релси на БДЖ и пътни знаци, които държавата всяка година трябва да възстановява.

Статистиката на "Криминална полиция" показва, че кражбите на жици и кабели са се увеличили с 50% в сравнение с миналата година. От началото на годината посегателствата срещу кабелите на електроразпределителните дружества у нас са 4800. Полицаите са успели да арестуват 3200 души за тези кражби, съобщи за "Стандарт" Константин Димитров, зам.-шеф на "Криминална полиция". Никой от тези задържани обаче още няма присъда за щетите, които е нанесъл на дружествата и държавата. Димитров коментира, че процентът на кражбите се променя според цената на металите. Повиши ли се тя, посегателствата скачат, коментира Димитров. Той допълни, че в кражбите на кабели участват и хора от електроразпределителните дружества. Няма как ромите да крадат кабели, без някой да спре напрежението, подчерта полицаят.

Според дружествата ЕВН, Е.ОН и ЧЕЗ кражбите на жици са скочили със 75%. Данните им показват, че от началото на годината претопените кабели са над 500 километра, a щетите надхвърлят 20 милиона лева. За възстановяване на кабели от началото на 2010 г. например ЧЕЗ е отделила над 9 милиона лева, или близо 13% от одобрената от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) годишна инвестиционна програма от 71 милиона, пише в днешния си брой вестник "Стандарт".

Откраднатите кабели в Южна България пък са 180,674 километра, съобщи ЕВН.

Хората ежедневно търпят неудобства заради този вид престъпления. Но по-лошото е, че това застрашава и енергийната сигурност на България, тъй като стотици села и градове остават без ток, докато мрежата се възстанови, коментира шефът на дирекция "Експлоатация и поддържане на мрежата" в ЧЕЗ Росен Йорданов. Затова от компанията настояват държавата да се намеси и да вземе спешни мерки срещу престъпните банди.

ЧЕЗ настоява още съоръженията на електроразпределителните дружества да бъдат включени в Списъка на стратегическите обекти, за да се охраняват, а за престъпниците да има по-сурови наказания. Компаниите настояват още само те са имат право да предават металните отпадъци в пунктовете за вторични суровини. Според експертите от МВР това е добра мярка, тъй като сега всеки може да върне кабели за преработване.

Нужно е още само фирми да могат да предават метали, защото сега почти винаги едната цифра на ЕГН-то на физическото лице е сбъркано и то става напълно неоткриваемо, коментира още експертите от вътрешното министерство.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...