10 г. става максималната давност на задълженията, които покойници са "завещали" приживе на наследниците си. Става дума за неплатени сметки, банкови кредити и задължения.
Максималният давностен срок, какъвто в момента липсва, ще бъде записан в Закона за задълженията и договорите. Промяната в него ще бъде предложена от депутата от ГЕРБ Емил Радев в първите дни след края на парламентарната ваканция. Така новите правила ще влязат в сила вероятно още от догодина, информира в. "Монитор".
Както за персоналните задължения максимален период от време ще бъде регламентиран обаче и за наследените, уточни депутатът. По този начин след кончината на длъжника кредиторът няма да може вече след години да иска подновяване на срока, за да може той да започне да тече отново след прехвърлянето на дълга и предявяването на претенции към наследниците с изпълнителен лист.
По думите на Радев сега няма пречка наследниците да бъдат изненадвани от подводни камъни и да получават "честитки" за погасяване на дългове и след 30 години. Нерядко те били притискани, след като са изминали 10 години да изплатят дългове на техни починали роднини, при това заедно с начислени за това време лихви върху тях.
Въпреки че НАП работи с общоприетата погасителна давност от 5 години, а за топлофикациите например тя е 3 години, при предприемане на съответните мерки за събиране на дълга срокът сега се подновявал.