"Десет милиарда лева са необходими, за да реши страната ни част от нуждите си чрез извършване на дейности във ВиК-сектора". Toва заяви в Габрово министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев. Заедно с министъра на околната средаи водите присъстваха на представяне на проект за Водния цикъл на Габрово.
"Този проект ще се следи внимателно не само от гражданите на Габрово и от правителството, а и от Европейската комисия, заради важността на дейностите по него и заради големия обем средства за усвояване по него", посочи министър Дончев, цитиран от БТА. Обемът на проекта е около 3% от цялата стойност на ОП "Околна среда" и около 8% от договорените досега средства по тази програма, отчете още министърът.
"Водните загуби, които сега са 73%, ще намалеят до 39%. След реализирането на проекта градът ще разполага съв съвременна подземна инфраструктура, която ще служи през следващите 30-40 години", заяви министърът на околната среда и водите Нона Караджова.
Проектът, разработен от община Габрово, е на обща стойност 123,5 милиона лева. Финансирането по ОП "Околна среда" е в размер на 117,5 милиона лева, от които близо 94 милиона лева от Кохезионния фонд на ЕС и 23,5 милиона лева съфинансиране от държавния бюджет. Срокът за изпълнението му е средата на 2015 г.
Изпълнението включва реконструкция на съществуващите пречиствателни станции за питейни и за отпадъчни води, ремонт на 4 помпени станции и изграждане на една нова, рехабилитация на 75.8 км. от водопроводната мрежа, изграждане на 18.5 км нови гравитачни канали и рехабилитация на 21.6 км съществуващи канали.
Градската пречиствателна станция обслужва населението на Габрово от около 63 хиляди жители и предпазва от замърсяване водите на река Янтра. С изпълнението на проекта ще се присъединят към процеса на пречистване 11 670 от жителите на града, от чиито домакинства непречистената отпадна вода се излива директно в прилежащи приемници, ще се преустановят здравните рискове за населението, ще се подобри качеството на ВиК услугите и жизнените условия като цяло. Очаква се подобрената ВиК система да осигури заетост за над 250 души, съобщиха от МОСВ.
Реализирането на проекта е част от общата политика на МОСВ за постигане на екологичните стандарти и устойчиво развитие на населените места, като в същото време представлява принос за постигане на договорните ангажименти, поети от България към ЕС.