10% от панелките се нуждаят от спешен ремонт, твърдят експерти

26.01.2010 | 11:12
по статията работи:
Може да бъдат загубени по 50 млн. евро по ОП "Регионално развитие", ако Законът за етажната собственост не започне да действа
10% от панелките се нуждаят от спешен ремонт, твърдят експерти

50 милиона евро по Оперативна програма "Регионално развитие" (за проекти в сферата на енергийната ефективност) могат да бъдат усвоени от хората по линия на проекта "Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради".

Това може да стане след решение на ЕК, ако съ-собствениците в сградите са свикали общи събрания, регистрирали са сдружение и кандидатстват за тези средства. Субсидиите вероятно няма да бъдат получени, тъй като едва в 2% от сградите у нас са проведени Общи събрания на собствениците, а сдруженията са единици.

Според оценка на експерти 10% от панелните жилища в България се нуждаят от спешен ремонт. В България има близо 19 000 панелни блока. В тях живеят над 1 700 000 души.

Въпреки че Законът за управление на етажната собственостдава поле за действие на гражданите, те не се възползват от тази възможност и в много квартали има много зле изглеждащи и трудно отопляеми сгради, коментира Николай Пехливанов, който е и зам.-председател на парламентарната комисия за регионално развитие и благоустройство.

Срокът за свикване на общи събрания и сдружаване на собствениците изтече на 1 ноември 2009 г. , но ниските санкции при неизпълнение на разпоредбите на Закона за управление на етажната собственост го направиха неефективен. Миналата седмица Народното събрание прие на първо четене изменения, с които срокът се удължава с още шест месеца.

В по-старите панелни блокове са извършвани многократни прехвърляния на апартаментите и съответно на общите части от един собственик на друг. Често при такива прехвърляния са допускани грешки и така може да се окаже, че сборът от общите части в някой блок в "Люлин" например надхвърля 100 процента, припомня депутатът.

Вместо да се стига до дълги съдебни дела за установяване на реалните проценти на собственост, е по-добре да има алтернативно решение.

Ако и след изтичането на удължения срок собствениците не са свикали събрания и не са вписали сградите в общинските регистри, според закона това трябва да направят кметовете. Предвид факта, че местната администрация няма капацитет за подобни действия и ако през юни се окаже, че по-малко от 70% от жилищните сгради са регистрирани, ще се наложи да се пристъпи към повишаване на санкциите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...