10% от хората в България са се преброили онлайн

03.02.2011 | 17:03
по статията работи:
Картите за онлайн преброяването може да се редактират до последно
10% от хората в България са се преброили онлайн

В първите 60 часа от началото на електронното преброяване в България са преброени 752 348 души, което е 10% от населението, съобщи пресцентърът на Националния статистически институт (НСИ).

В Информационна система "Преброяване" са регистрирани 374 360 души. Почти две трети от тях - 203 000, са на възраст между 20 и 39 години.

При стартирането на онлайн преброяването регистрираните мъже бяха повече от жените, но впоследствие чувствително нарасна броят на регистрациите от жени. Регистрираните жени са 208 882, а мъжете - 165 478, коментират от НСИ.

От всички регистрирани до момента успешно попълнили картата са 268 819 души. Те са преброили средно по 2.8 лица.

Най-много хора са преброени в област София град - 225 476 души. Следват областите Варна - 68 850 души, Бургас - 45 770 души,  Пловдив - 65 741 души, Русе - 27 532 души.

Към 15 ч. на 3 февруари преброилите се са 808 000 души, допълват от НСИ.

Дори и да сте объркали нещо при попълването на въпросници при он-лайн преброяването, може да се връщате и да поправите грешката си, каза Мариана Коцева, председател на НСИ, в интервю за БГНЕС.

На всеки екран има бутон "редакция" и може да си редактирате това, което сте въвели до момента. Докато не дадете потвърждаване и не получите кода, вие може да редактирате всичко през цялото време, разясни тя.

Въпросите, които объркват най-често - дали да се преброите по постоянен или настоящ адрес, имат своят логичен отговор от НСИ. Те не се интересуват от това къде сте регистрирани, а от това къде сте в момента. В крайна сметка Преброяване 2011 е моментна снимка на България. Има въпрос за постоянен и настоящ адрес, но нас ни интересува физическия човек там, където живее, къде прекарва времето си и той ще се преброи дефакто там, където живее, независимо от къде е неговият адрес, обясни Мариана Коцева.

Ние се интересуваме от всеки български гражданин, затова казваме за нас човекът има значение независимо къде той се води по регистрация и документи, разясни тя.

От НСИ се надяват интересът към електронното преброявано да продължава да бъде толкова голям, колкото е към момента.

Марияна Коцева уточни обаче, че сметките за това колко пари ще се спестят, ако определен процент от българите се преброят онлайн, не са направени от Института. Докато не приключи електронното преброяване, ние не можем да кажем колко ще спестим, защото разчетът е направен на кодове, а зад всеки код стоят различен брой домакинства, различен брой хора, обясни Мариана Коцева. Тя се въздържа да каже дали сметките, които се правеха, че ако 20% от българите се преброят он-лайн ще спестят 6 милиона лева, е реалистична.

Още на 1 февруари от НСИ са намерили и алтернатива на забавянето при получаването на кодове по електронните пощи. Тогава на страницата се публикува и самата парола за първоначална регистрация, така може да се започнете веднага преброяване. Ако сте се регистрирали, но до 9 февруари така и не сте намерили време да се преброите онлайн, алтернативата е преброяване на хартия. Получавате парола, за да може с нея да влизате толкова пъти, колкото искате, докато приключите въпросника. Докато вие не потвърдите окончателно, че сте приключили въпросника, не получавате този уникален код, обясни Коцева. Тя каза още, че това може да се прави до 9-ти, но ако не успеете и не получите този код, то всъщност вие не сте се преброили електронно.

Така дори и да сте попълнили част от въпросниците, ще се наложи като дойде преброителят да ви преброи с хартиената карта, посочи Коцева. Дали сме право на избор!, допълни тя, тъй като човек може в един момент, макар и да се е регистрирал, да се откаже.

 

Информационна система на НСИ "Преброяване" ще бъде активна на адрес https://iscensus2011.nsi.bg до 24.00 часа на 9 февруари, когато ще бъде спряна и на 10 февруари след 08.00 часа ще започне класическото преброяване от анкетьори, което ще продължи до 20.00 часа на 28 февруари. Анкетьорите ще се легитимират със служебни карти, като самоличността им може да се проверява и чрез обаждане в Подпомагащ център - Варна на единния национален номер 0700 16 310.

На единния национален телефон за първите три дни на Преброяване 2011 в Подпомагащия център е отговорено над 3700 телефонни обаждания, 3800 имейла и над 250 гласови съобщения.

    Най-често задаваните въпроси от граждани са:

    1. Какво е домакинство и какво е семейство?

    Домакинство е:

    • едно лице, което живее в самостоятелно жилище, стая или част от стая и е на самостоятелен бюджет;

    две или повече лица, които живеят в едно жилище или част от жилище и имат общ бюджет, независимо дали имат, или нямат родствени връзки.

    Семейство образуват:

    • съпрузи (в юридически брак или съжителство без брак) без деца;
    • съпрузи (в юридически брак или съжителство без брак) с едно или няколко никога не встъпвали в брак деца, независимо от възрастта им;
    • един родител с едно или повече никога не встъпвали в брак деца, независимо от възрастта им.

    Ендо лице не формира семейство.

      2. Как се преброяват българите в чужбина?

      Българските граждани, които отсъстват от страната за по-малко от една година (т.е. заминали в чужбина след 01.02.2010 г.) и се намират в друго населено място в чужбина, поради командировка, на гости, на почивка, на лечение и др., се преброяват като временно отсъстващи. Не се преброяват българските граждани, които отсъстват от страната за повече от една година (т.е. заминали в чужбина преди 31.01.2010 г.). Те се преброяват в страната, в която живеят.

      Студентите, независимо дали в България или чужбина се преброяват в населеното място, в което учат, а учениците се преброяват при родителите.

      3. На какъв адрес се преброяваме?

        При попълване на преброителната карта лицата посочват адреса, на който действително живеят, тоест обичайния адрес, независимо къде е адресната им регистрация по постоянен или настоящ адрес.

          4. Колко хора се преброяват с една регистрация?

          С една регистрация се преброява едно жилище и всички лица, които живеят в него. С един валиден имейл адрес може да се направи само една регистрация.

          Колко са българите на първо четене, ще стане ясно в началото април. Голяма част от другите европейски страни се броят обаче през март, април и май. Цялата 2011 година е отредена за преброяване. До 2012 нашата статистика трябва да даде данните за България, но колко са европейците, ще стане ясно най-вероятно през 2013 година, заявиха от НСИ.

          Оцени статията:
          0/0
          Коментирай
          Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
          Предложи
          корпоративна публикация
          Резултати | Архив
          • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
          • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
          • Най-старата коневъдна ферма в света
          • Най-старата коневъдна ферма в света
          • Най-старата коневъдна ферма в света
          -  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
          На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...