Около 10% от хората, които досега можеха да получат жилищен кредит, вече няма да могат да го направят, според изчисления на брокери. Това засяга основно хора с доходи под средното ниво за страната. Причината се крие в новите правила, въведени от БНБ, които затягат условията за отпускане на кредити от търговските банки.
Едно от основните нови изисквания е месечната вноска по кредита да не надвишава 50% от дохода на кредитополучателя. Това директно влияе върху максималната сума, която човек може да изтегли за покупка на жилище на изплащане.
Гергана Тенекиджиева, изпълнителен директор на агенция за недвижими имоти, коментира, че от години съветват клиентите си да не поемат кредити, чиито вноски надхвърлят 30% от месечния им доход. Според нея новата регулация е полезна за финансовата стабилност на кредитополучателите.
Сред останалите ключови промени са минимално самоучастие от 15% и ограничаване на покритието от банката до 85% от стойността на имота, както и максимален срок на кредита от 30 години.
Според данни на агенции за недвижими имоти, около 50% от купувачите на жилища в София финансират покупките си с ипотечни кредити. Финансисти отбелязват, че нивото на просрочените или проблемни кредити в момента е на рекордно ниски нива./BTV