10 пъти по-високи глоби за некоректни работодатели

16.07.2008 | 18:55
по статията работи: Апостол Апостолов
Фирмите, нарушаващи трудовите закони, ще бъдат лишавани от европари. Пускат "горещи телефони" за работниците с нарушени права
10 пъти по-високи глоби за некоректни работодатели


Над 10 пъти да бъдат увеличени глобите за некоректните работодатели, предвиждат предложените от правителството промени в Кодекса на труда. До 15 000 лв. глоба грози работодателя, ако е нарушил правилата за осигуряване на безопасни условия на труд. При повторно нарушение санкцията нараства до 30 000 лв. В момента глобата е между 20 и 500 лева. Това са част от предвидените промени в трудовото законодателство, огласени днес от премиера Сергей Станишев и министъра на труда и социалната политика Емилия Масларова в присъствието на изпълнителния директор на Главната инспекция по труда Гълъб Донев. Предстои промените да бъдат разгледани от правителството и след това - от Народното събрание.


На снимката (отляво надясно): Премиерът Сергей Станишев, министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова, изпълнителният директор на Главна инспекция по труда Гълъб Донев

Предложенията на правителството за изменения в Кодекса на труда целят въвеждането на строги санкции за нарушение от страна на работодателите на трудовите права на работниците, заяви министър-председателят.

За назначаването на работник без трудов договор работодателят може да отнесе глоба до 15 000 лв. Драстичното увеличение на санкциите ще засегне и длъжностните лица, които за подобно нарушение ще бъдат санкционирани с 10 000 лева. Предвижда се Инспекцията по труда да санкционира работодателите, без те да имат право да обжалват глобите.

В измененията на Кодекса се предвижда още глоба до 20 000 лв. за работодателите и до 10 000 лв. за длъжностните лица, ако не изпълнят предписание или усложнят работата на контролния орган. В момента глобата за неизпълнение на предписание е до 2000 лв., а за спънки в работата на проверяващите – 10 000 лв.

Сред най-жестоките санкции, които очакват непокорните фирми, е да им бъде забранено да кандидатстват за евросубсидии.

Предвижда се още да бъде изготвен "сив списък" на фирмите, нарушили трудовото и социалното законодателство. Освен това дейността на предприятието ще бъде спирана, ако предписанията на контролните органи не се изпълняват в посочения срок.

Премиерът посочи, че предприетите мерки целят подобряване на бизнес климата в страната и създаване на европейски правила в областта на трудовото и социалното законодателство. Станишев още изтъкна, че голяма част от фирмите у нас са изрядни, но за да продължи контролът в социалната сфера и да бъдат защитени правата на работниците, санкциите трябва да са още по-големи.

За да се реализира ефективно тази политика на контрол за спазване на трудовото законодателство, се предвижда и значително разширяване на правомощията на трудовите инспектори. Промените в Кодекса на труда не са свързани само с повишени глоби. С тях се дава възможност на проверяващия орган да издаде акт за трудово правоотношение, когато хората на терена нямат сключени договори, изтъкна министър Масларова. По този начин служителят ще бъде назначаван на трудов договор от датата на проверката. Освен това, контролните органи ще следят и за ангажиментите на работодателите да повишават квалификацията на продължително отсъствалите от работа техни служители. Сравнение на основните санкции сега и новите предложения в Кодекса на труда (в Power Point) може да разгледате тук.

Социалният министър Емилия Масларова заяви, че държавата няма как да помогне на работниците, ако те не подават сигнали за нарушените си права. По този повод днес беше анонсиран и официалният старт на кампанията "Защитавай трудовите си права". Социалното министерство открива "горещи телефони", на които ще се приемат сигнали за нарушени права от страна на работодателите. Телефоните са: 0900 32 11 и 02/987 16 22. От 21 юли ведомството ще пусне и блог "Социални.бг", където работещите също ще могат да се оплачат, ако сметнат, че са накърнени правата им.

Емилия Масларова отчете, че от началото на годината Инспекцията по труда е проверила над 15 000 предприятия, от които 4500 са малки и средни. Проверките са с 41% повече спрямо същия период на миналата година. От регистрираните 98 000 нарушения, 27 000 случая са свързани с нарушение на трудовите права на работниците. В заключение министър Масларова се обърна към работещите хора в България с апела: "Работете легално".

Обществото у нас е категорично, че са необходими безкомпромисни мерки и жестоки санкции за работодателите. Според направено проучване, 87% от 826 българи в трудоспособна възраст подкрепят идеята за увеличаването на глобите. Изследването е направено от Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ) в периода 8–10 юли 2008 г. Едва 5% са против скока на глобите.

Най-ясно изразени положителни промени хората очакват по отношение на наемането без трудов договор – 64% считат, че мерките ще имат ефект. 63% от анкетираните смятат, че след въвеждането на промените правилата за безопасен и здравословен труд ще се спазват повече. Повече от половината (62%) смятат, че ще се оказва и повече съдействие при работата на контролните органи. Промените в Кодекса на труда обнадеждават 61% запитаните, че ще се прекъсне порочната практика да се наемат непълнолетни лица. 

43% от анкетираните са отговорили, че са осигурявани върху доход, различен от реално получавания, а 12% от тях дори не знаят върху каква сума ги осигуряват. Запитването показва, че хората са скептични когато става дума за ефективността на глобите по отношение на забраните за ползване на отпуски и неправомерното полагане на труд.

Данните от допитването показват още, че оптимистично настроени към промените в Кодекса са предимно хората, живеещи извън София, а столичани смятат, че измененията няма да доведат до желания от държавата положителен ефект.  Пълните резултати от изследването може да видите тук .


По време на срещата днес стана дума и за актуалните европроблеми на страната ни, свързани със спирането на средства от Брюксел. Не беше подминат и въпросът с доклада на ОЛАФ. По този повод Станишев заяви, че разглежда институцията като важен партньор и необходим коректор за страната ни. Освен това стана ясно, че българската секция на Агенцията преминава под пряко подчинение на вицепремиера Меглена Плугчиева. По другите два горещи казуса - промените в Закона за МВР и събитията около семейство Бончеви, Станишев заяви, че не желае да прави какъвто и да е коментар. По случая с обединяването на ДОТИ и ДОИ днес е имало среща на премиера с представители на трите управляващи парламентарни групи. След срещата всички са се обединили около мнението, че са необходими спешни корекции в Закона за МВР. Очаква се конкретните промени да бъдат приети другата седмица от парламента. Относно стартиралия екшън-план в ДФ "Земеделие", премиерът поясни, че очаква доклад на Меглена Плугчиева за предприетите действия. Що се отнася за доклада на ОЛАФ достигнал до медиите, Станишев коментира, че не може така лекомислено да се размята кореспонденция между Брюксел и Висшия съдебен съвет. Това го няма никъде в страните-членки, завърши министър-председателят. В крайна сметка, по всички тези актуални въпроси за страната ни, премиерът апелира да не се предизвикват истерии в медиите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...