Снимка: dariknews.bg
От 1 юли социалната пенсия за старост да се увеличи от 92,53 лв. на 100,86 лв. Това предложение обсъди Националният съвет за тристранно сътрудничество на днешното си заседание, съобщиха от правителствената информационна служба, цитирани от Агенция "Фокус".
Определянето на новия размер е свързано с взетото решение за осъвременяване на всички пенсии с 9,0 на сто от 1 юли 2009 г. Увеличението на социалната пенсия за старост ще доведе и до увеличение на минималните размери на пенсиите, несвързани с трудова дейност - социалните пенсии за инвалидност, гражданскоинвалидните, военноинвалидните и персоналните пенсии.
Минималната пенсия става 136,08 лв., а средната пенсия за осигурителен стаж и възраст 288,98 лв., припомни на заседанието министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова. Решението е взето на Надзорния съвет на НОИ. Средствата са предвидени в бюджета на НОИ.
С 19% са намалели случаите, при които работодателите изплащат заплата, която е по-ниска от декларираната, заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров.
Според него не може да има връзка между намалението на приходите от осигурителни вноски и ръст на сивата икономика, съответно и на лицата, които работят без трудов договор. Лазаров каза още, че това е в резултат на мерките, които социалното министерство е предприело. "От началото на тази година размерът на санкциите е драстично увеличен, като за всяко едно такова нарушение глобата е в размер на 15 хил. лв.", посочи той.
Според Лазаров периодът, който анализира БСК вчера, е твърде кратък, за да се предприемат подобни мерки в осигурителната система. "Това са краткосрочни колебания, а ние трябва да вземем решения, които са с дългосрочен характер и касаят бъдещето на хората - техните пенсии, техните обезщетения при ползването на болнични и майчинство", посочи Лазаров във връзка с изнесените вчера данни от Българска стопанска камара за намаление на приходите от обществено осигуряване в размер на пет процента. По думите му твърденията на БСК са преекспонирани и голяма част от мерките имат екзотичен характер.
Mинистърът на труда и социалната политика Емилия Масларова също заяви, че на този етап няма никакви основания да считаме, че осигурителната система е в риск. Масларова посочи, че всичко върви съобразно предвидените в бюджет 2009 приходи и разходи на осигурителната система. Има достатъчно буферни механизми, които биха могли да съдействат, но на този етап не се налага задействането им. Голяма част от работодателите не познават нито Националния план за действие по заетостта, нито възможностите по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", където биха могли да се възползват от 186 милиона лева за запазване на работните места, допълни тя.
В изказването си по време на конференцията тя посочи, че са отпуснати средства за преквалификация на 42 000 работници в страната като отбеляза, че българският работник все още твърде малко осъзнава необходимостта от квалификация и преквалификация. Има средства, които са насочени към пазара на труда и с общи усилия всички ще направим нужното да преодолеем кризата, каза министър Масларова.
По отношение на данните на Националния статистически институт, че заплатите в частния сектор са намалели, а в публичния сектор са се увеличили, Масларова отбеляза, че продължава укриването на доходите и допълни, че не вярва на това, което показва частният сектор. Тя каза още, че няма да се допуснат драстични съкращения. Единствените по-големи съкращения са в "Кремиковци" и системата на железниците, където заедно със синдикатите министерството вече предприема необходимите действия.
* Информацията е актуализирана в 11:50 часа.