Министерският съвет прие отчета си "100 мерки за 100 дни". В него се обобщава направеното от кабинета за първите 100 дни управление и се изтъкват важните реформи, които са започнати, информират от правителствената пресслужба.
Акцент са основните задачи на правителството: провеждане на стабилизационни мерки; коригиране на политики с доказани неблагоприятни ефекти върху икономическото и социалното развитие; създаване на предпоставки и започване на реформи във всички области; формиране на екипи и обществени съвети за реализиране на програмните цели в диалог с гражданското общество.
В доклада се отбелязва, че от 100-те най-важни мерки, 83 са подготвени в сътрудничество с над 50 обществени съвети и работни групи, конституирани към министерствата и Министерския съвет.
Министерският съвет подготвя 88 мерки за намаляването на административната тежест за гражданите и за бизнеса. Днес те са обсъдени на оперативно заседание, утре ще бъдат публикувани в сайта на МС и след две седмици се очаква да бъдат приети, съобщи вицепремиерът Даниела Бобева.
Тя добави, че предстои да бъдат предложени още 40 мерки в областта на строителството.
Ефектът от изпълнението на мерките ще бъде: отпадане или преминаване в регистрационни на 13 режима; намаляване на сроковете по 14 режима; намаляване на таксите по 9 режима; намаляване на документите по 34 режима; разширяване на каналите за достъп до услугата на 5 режима; намаляване на задълженията за информиране по 7 режима; опростяване на процедурата по 14 режима.
Вицепремиерът изтъкна, че след като е бил изготвен вторият пакет от мерки, са били получени и 30 предложения за намаляване на регулаторната тежест от страна на Българската стопанска камара. Предстои те да бъдат включвани в следващ пакет от мерки. Бобева отбеляза още, че продължава да се работи и по първия пакет от 24 мерки за намаляване на регулаторната тежест за бизнеса. Вицепремиерът каза още, че мерките, които са от компетенцията на Народното събрание, ще бъдат внесени като пакет в парламента, а тези, които касаят решения на МС и на министрите, ще започнат да се изпълняват незабавно.
„Всяка една от мерките върви с аргументи. Те най-често са три. На първо място – дали такива мерки са необходими и дали са свързани с европейски регулации. Ако те са такива, няма как да се премахнат. Вторият критерий е дали има практики в ЕС за такива режими, такси и административни тежести. Третият критерий е свързан с ефекта от тази мярка – дали тя влияе неблагоприятно върху гражданите или върху бизнеса“, обясни вицепремиерът. Тя добави, че се оценява и ефектът на мерките върху бюджета.
Бобева изтъкна някои от мерките в пакета. Мярка 81 е свързана с отпадане на нотариалната заверка при прехвърляне на собствеността на автомобили. Мярка 11 се отнася до процедурата за издаване на винетни стикери за хора с увреждания. „Ще отпадне необходимостта от повече от едно посещение в Дирекции „Социално подпомагане“ и редица документи, като се създава възможност за получаване по пощата. Това ще облекчи лицата с увреждания. 150 000 души на година ще се възползват от тази мярка“, подчерта вицепремиерът.
Мярка 44 е за намаляване на таксите в системата на министерството на транспорта, като редица такси се намаляват няколкократно. Мерките на МТСП предвиждат значително облекчаване на всички работодатели – например при удължаване на работното време, отпадане на уведомления по Закона за здравословни и безопасни условия на труд, по-конкретно т.нар. ревизионни книги и др.
Всички 88 мерки вижте в прикачения документ.