Със 153 гласа „за“ и 140 „против“ гръцкият парламент прие предложението за реформа в публичния сектор, която ще доведе до освобождаването на хиляди служители, съобщава агенция „Ройтерс“.
Това беше изискано от Европейския съюз и Международния валутен фонд, за да може на страната да бъде отпуснат нов транш в размер на почти 7 млрд. евро.
Приемането на новия закон ще се отрази негативно на хиляди служители, работещи в публичния сектор, а най-засегнати ще бъдат учителите и общинските полицаи.
Предвижда се около 4 000 души да загубят работата си веднага, а над 25 000 да бъдат поставени в т.нар. „програми за мобилност“. Според тях те ще работят 8 месеца на 75% от заплатата си и ще трябва да си търсят нова работа през това време. Ако не успеят, ще бъдат освободени.
Очаква се броят на уволнените държавни служители до края на 2014 г. да достигне 11 000, което предизвика множество протести в гръцката столица през последната седмица.
Почти 5 000 души се събраха около парламента докато течеше гласуването. „Няма да се откажем, единственият начин е да се съпротивляваме“, заявяваха протестиращите. Въпреки това демонстрациите бяха много по-малобройни в сравнение с миналата година.
Новият закон беше приет броени часове преди посещението на германския финансов министър Волфганг Шойбле в гръцката столица. Той е смятан за най-големия поддръжник на режима на строги ограничение и бива винен от много гърци за техните неволи.
В опит да успокои протестите Самарас обяви първото намаляване на данъците от началото на дълговата криза.
Данъкът добавена стойност (ДДС) в ресторантите беше намален от 23% на 13%. Според министър-председателя това ще помогне на държавата да се справи с укриването на данъци, което е една основната причина за дълговата криза.
Наред с това са предприети специални ограничения за протестните действия. Така групи от повече от трима души няма да могат да държат плакати или да скандират. Ограничението важи за времевия диапазон от 9 до 20 часа. Ходът бе посрещнат с критика от опозиционната лява партия "Сириза", която го определи като "фашистки и недемократичен".