12% годишен спад на българския износ за ЕС през май

09.08.2013 | 12:50
по статията работи: Момчил Лалев
Основни търговски партньори на страната ни са Германия, Италия, Румъния, Гърция и Франция
12% годишен спад на българския износ за ЕС през май

През май 2013 г. износът на страната ни за Европейския съюз (ЕС) намалява с 12% спрямо същия месец на предходната година и е на стойност 1.9 млрд. лева. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ).

Същевременно през петия месец на годината вносът на България от държавите членки на ЕС, намалява с 11.6% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2.4 млрд. лв. по цени CIF*.

През периода януари - май 2013 г. износът на България за ЕС се увеличава със 7.5% спрямо същия период на предходната година и е в размер на 10.2 млрд. лева.

Вносът на България от ЕС за периода януари - май 2013 г. се увеличава с 0.5% спрямо същия период на предходната година и е на стойност 11.9 млрд. лв. по цени CIF. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания.

Основни търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция и Франция, които формират 69.7% от износа за държавите - членки на ЕС.

Външнотърговското салдо (износ FOB* - внос CIF) на България с ЕС за периода януари - май 2013 г. е отрицателно и е на стойност 1 685.5 млн. лева. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото също е отрицателно и е в размер на 1 215.1 млн. лева.

При износа на България за ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, през първите пет месеца на 2013 г. в сравнение със същия период на 2012 г. най-голям ръст (28.5%) е отбелязан в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн”.

Най-голям спад (8.9%) се наблюдава при износа от сектор „Храни и живи животни”. При вноса от ЕС най-голямо процентно увеличение (8.2%) е отчетено в сектор „Химични вещества и продукти”, а най-голямо намаление (6.6%) се наблюдава в сектор „Машини, оборудване и превозни средства”.

*Цените FOB включват стойността на стоките, намиращи се в пунктовете на страната износител и разходите за транспортиране на стоките до износния пункт, стойността на износното мито, разходите по складирането, товаренето, палетизирането, пакетирането на изнасяните стоки. Цените FOB са франко борда на превозното средство в износния пункт (кораб, товарни вагони и др).

*Цените CIF включват цените на изнасяните стоки, стойността на транспортните разходи до пристанището (респ. Гарата, приемателния пункт) на страната получател (вносител), разходите по застраховането на стоките. С други думи, цените СИФ са цените на стоките на франко получателя (вносителя). От изложението се вижда, че цените FOB са винаги по-ниски от цените CIF.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...