Над 400 000 души (12,1 на сто от икономически активното население) отделят общо по 500 000 часа всеки ден, за да стигнат до работните си места в друго населено място и да се приберат обратно по домовете. Около 100 000 души пътуват над оптималния времеви интервал. Това сочат данни от изследване, базирано на последните данни от последното преброяване на населението, инициирано от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), информира БТА.
Над 20 000 работни дни годишно се изразходват излишно и могат да бъдат вложени в работа, отбеляза президентът на синдикатите Пламен Димитров.
По-голямата част от ежедневните мигранти живеят в градовете, каза Йордан Калчев, експерт по проекта за изследването. Около 60 на сто от мигрантите са мъже. Близо 2000 души всеки ден напускат страната, за да отидат на работа в Румъния, Турция, Сърбия и Македония.
Българският трудов мигрант е хронично уморен от път гражданин със средно образование на възраст между 30 и 50 години.
Данните на проучването на конфедерацията на този вид миграция показват, че над 113 000 души или 28,3% от всички мигранти в страната са заети в сектора "Преработваща промишленост", 49 000 души от тези, които пътуват всеки ден, са заети в сектор "Търговия и сервизни дейности". 10% от пътуващите са заети в строителството, а 7% в държавното управление, пише БГНЕС.
Общо 42,3% от всички работещи в добивната промишленост, 25,5 % от заетите в сектор "Производство и разпределение на електроенергия" и 17 % от тези в преработващата промишленост, са трудови мигранти.