От началото на годината над 120 индустриални предприятия са обявени за продажба чрез агенциите за недвижими имоти. Някои от тях са в структуроопределящи сектори като машиностроенето, хранително-вкусовата и мебелната промишленост, съобщи пред "България Он Еър" експертът по недвижими имоти Орлин Владиков.
Сред основните причини за продажбата той открои тежката ситуация, породена от финансовата криза, и невъзможността на инвеститорите да погасяват задълженията си към банките.
Предложените за продан предприятия са на стойност от 200 хил. до 20 млн. лв., каза Владиков. В списъците за продажба на агенциите, сред тези стотина предприятия, има и такива с персонал до 300 души.
Това трябва да е знак за държавата, че трябва да направи нещо, за да подобри бизнес климата и подпомогне българската индустрия, каза Владиков, който намекна, че до края на 2012 г. вероятно още много предприятия може да бъдат обявени за продажба.
"Необходим е повече диалог между бизнеса и управляващите да се подобри ситуацията в индустрията, за да не се стигне до драстично увеличаване на безработицата", каза Владиков. Според него диалогът не трябва да бъде "спорадичен, един или два пъти", а постоянно действащ, за да има ефект.
За повече диалог апелираха и от Българската стопанска камара преди месец. Като конкретен повод беше посочена търговията с арматурно желязо, която се внасяла в страната на по-ниски цени.
"Сезирахме НАП за проблема, но нищо не се е промени. След като една фирма-фантом не плати ДДС, данъкът се събира от останалите коректни фирми по веригата. Месечно се източват над 50 млн. лева от ДДС. Това е само един случай, а има такива и в други сектори, но никакъв резултат, нито пък желание за диалог", коментира изпълнителният председател Божидар Данев.