За 6 години у нас са идентифицирани 13 хиляди деца в риск заради нерегламентиран труд, а 597 от тях са изтеглени от най-тежките форми на експлоатация. Тези данни станаха ясни по време на заключителната среща по проекта "Шест години на сътрудничество за превенция и премахване на детския труд в България 2004-2009 г.", предаде БГНЕС.
Днес беше направен анализ на уроците и препоръките от работата на Международната организация на труда и програмата й по тези проблеми у нас.
Обикновено тези деца на възраст от 5 до 17 години са работили в сивия сектор и на час. Най-малкото дете, полагало нерегламентиран труд, е от Шумен и е било на 5 години, когато се е занимавало с просия на улицата, а повечето деца са били от селата.
Установено е, че за този период в Шумен децата в риск са били 106, като 49 от тях са върнати чрез програмата в нормалните си условия на живот, заяви социалния работник от комплекса за социални услуги в Шумен Силвия Милкова.
По програмата са действали информационни кампании, провеждани са консултации с родители и учители, поканени са работодатели от 20 фирми, които са дали алтернативни идеи за децата, които имат нужда от средства. Установено е, че работодателите, които са наемали деца за работа, обикновено отричат това, но след реализацията на проекта хората вече разпознават детския труд като забранена форма за упражняване на различни видове дейности.