13 български компании са в топ 500 на фирмите от Централна и Източна Европа

10.09.2014 | 20:35
по статията работи: Георги Велев
Оборотът на най-големите дружества у нас и в Словения е намалял най-много през последната една година
13 български компании са в топ 500 на фирмите от Централна и Източна Европа

13 български компании са включени в тазгодиншната класация на кредитния застраховател „Кофас“ за топ 500 на дружествата в Централна и Източна Европа. На най-предно място остава „Лукойл Нефтохим Бургас“, макар и вече на 22-ра позиция. „Аурубис България“ почти запазва статуквото, въпреки ръста в оборота си. Единствено "ОМВ България" АД запазва позицията си непроменена, като има лек ръст в оборота от 3,1% и най-значителният ръст на нетната печалба от 409.5%, обясни при представянето на компаниите Милена Виденова, управител на „Кофас“ за България.

Според данните „Лукойл“ е достигнала до 22-ро място в топ 500, като миналата година е била 19-а. Оборотът на нефтената рафинерия през миналата година е бил 3,9 млрд. евро. Новост в класацията е появяването на Българския енергиен холдинг. Той е на 37-а позиция с оборот от 2,9 млрд. евро. На 51-ва позиция е „Аурибис“ с общ оборот от 2,2 млрд. лева. Компанията пада с едно място в класацията спрямо миналата година. На 88-о място е групата „Лукойл България“, чийто оборот е 1,6 млрд. евро. През миналата година дружеството е било 71-во в класацията на „Кофас“.

На 102-ро място е държавната НЕК, която се е сриналата в сравнение с миналогодишната класация. Тогава е била на 86-о място. Оборотът на енергийното дружество през миналата година е бил 1,5 млрд. евро.

Петролната ОМВ е без промяна в класацията с оборот от 917 млн. евро. Дружеството е под номер 200 в класирането.

До 248-о място в класацията се е сринал „Булгаргаз“, чийто оборот е 779 млн. евро. Преди година дружеството е било на 179-о място.

Следващата българска компания в класацията е „ЧЕЗ Електро“, която пада с осем места и вече е 279-а. Нейният оборот през миналата година е бил 727 млн. евро. На 344-то място е дружеството „Петрол“ с оборот от 614 млн. евро.

"Нафтекс петрол" са 389-и с оборот от 541 млн. евро. Малко след него пък е търговската верига „Кауфланд“ с годишен оборот от 537 млн. евро.

Ново дружество в топ 500 е петролната „Сакса“, чиито обороти са достигнали 461 млн. евро и са се увеличили с 24,7% за година. Дружеството е достигнало 464-то място.

Другото ново попълнение от българските дружества в класацията е „Табак Лоджистик груп“, което е с оборот от 432 млн. евро, става ясно от данните.

За шеста поредна година международният кредитен застраховател представи класацията си на най-големите 500 компании в Централна и Източна Европа. Класацията подрежда компаниите в региона, като отчита за основен показател оборота им. В допълнение анализаторите отчитат броя на служителите, особености на сектора и на страната.

Освен в позициите за българските компании, важни промени има и при останалите участници.

„Промените в Кофас Топ 500 илюстрират икономическите условия от последната година, която не беше много успешна. Ниските цени при износа поради слабата еврозона и ограничението в достъпа до кредити, направиха 2013 г. трудна. Виждаме как големите играчи в частност имат тежки проблеми с поддържането на представянето си от предишните години", обяснява Катаржина Комповска, Изпълнителен директор на "Кофас" за Централна Европа.

„На фона на сравнително стабилните обороти на 500-те компании в класацията, българските се представят по-слабо, което влияе и на позициите им. Като брой те вече са 13, докато преди две години са били 16, и всички те, освен новопостъпилите, отбелязват спад спрямо миналата година“, обяснява Виденова.

Българската икономика ще достигне ръст от 1,6%

В 8 от 13 страни оборотът на най-големите компании е намалял, като Словения отбелязва най-големия спад (-6,4%), следвана от България (-5,8%), обясняват анализаторите. България и Словения поделят осмата позиция с компаниите в списъка, тъй като техните показатели се изменят в една и съща посока. Трудните икономически условия в двете страни доведоха до продължаващо намаление на броя на дружествата, които присъстват в Топ 500. През 2010 г. двете страни бяха представени с по 17 компании всяка. Тази цифра намаля до 13 фирми. Оборотът също спадна с около 6% в двете държави, става ясно от данните.

Прогнозите на „Кофас“ са, че българската икономика ще отбележи ръст от 1,6% през 2014 г. спрямо 0,9% през 2013 г. През настоящата година търсенето на домакинствата се възстановява заедно с потребителското доверие, въпреки че то е ограничено от нивото на безработицата, която наскоро достигна почти 12%. Ускореното усвояване на средствата от еврофондовете ще допринесе за нарастване на публичните и частни инвестиции. От външноикономически аспект България ще се възползва от умерен растеж на износа в съответствие с възстановяването на ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...