Преките постъпления в бюджета до момента в резултат от акция „Хеликоптер" възлизат на близо 13 млн. лв. Това са резултатите от доброволната корекция на данъчния кредит по ДДС на фирми, които са признали, че луксозните недвижими имоти, които притежават всъщност са собственост на физически лица. Другата част от постъпленията са формирани от това, че 160 юридически лица са прехвърлили собствеността на къщи и апартаменти на граждани и по този начин са преустановили практиката разходите за жилищни имоти да се оформят като фирмени, като по този начин се избягва плащането на данък печалба. Освен това при продажбата от фирма на гражданин се начислява и пълния размер на ДДС. Това съобщи на съвместна пресконференция на главния архитект на София Петър Диков, заместник градския прокурор Роман Василев, представители на ютилити компаниите в София и изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) Красимир Стефанов.
По думите на шефа на НАП срещу разход от 3400 лв. за полетите над София, Пловдив, около язовир Ивайловград и Черноморието се очаква фискален ефект от десетки милиони левове. В момента текат проверки на близо 200 фирми и физически лица за това дали не са извършили данъчни нарушения или злоупотреби с ДДС при строителството и ползването на луксозни недвижими имоти.
Стефанов даде гратисен период на юридическите и физически лица, собственици на имоти, които знаят че са нарушавали данъчните правила да коригират сами финансовите си резултати. Според директора на НАП по този начин неизрядните платци няма да избегнат плащането на дължимите данъци за години назад, но ще си спестят част от лихвите.
„Дебело искам да подчертая, за нас това че си богат, не означава, че задължително си престъпник. Няма нищо лошо в богатството, но задължително всеки в тази държава трябва да си плаща данъците. Ще сложим край на превърналото се в национален спорт за последните 20 години криене на данъци ", каза още на пресконференцията Стефанов, цитиран от пресцентъра на НАП.