Съществува огромен дисбаланс между кадрите, който получават висше образование по специалността "Туризъм", и реалностите в туристическия бизнес. Това заяви доц. Димитър Тадаръков - ръководител на катедра "Международен туризъм" в УНСС в на кръгла маса за развитието на туризма у нас.
На форума присъстваха лидерът на ДПС Ахмед Доган, екоминистърът Джевдет Чакъров, представители на туристическия бранш и университетски преподаватели.
Доц. Тадаръков обясни, че за последните 15 години в България са завършили 15 000 висшисти в туристическия бизнес. 2 000 от тях са напуснали страната, а около 4500-5000 работят в банковата и финансовата сфера у нас и в чужбина. За туристическия бизнес останаха 7000-8000 души, в същото време за последните 15 години инвестициите в сферата на туризма са 15 млрд. евро - т.е. на един висшист се пада да управлява 2 млн. евро, а това е огромен дисбаланс, обясни доц. Тадаръков.
Представители на туристическия бранш обявиха, че официално приета национална стратегия за развитието на туризма няма. Проблеми са и презастрояването в нашите курорти и унищожаването на природата.
Председателят на УС на Съюза на българската туристическа индустрия Петя Славова заяви, че в момента ДАТ е подчинена на 5 министерства. Според нея е нужно да бъде създадено Министерство на туризма, като само тогава може да има истинска стратегия за развитието на отрасъла.
Необходим е и нов Закон за туризма, защото за последните години се правят редица поправки на вече съществуващия закон, но той не съответства на сегашните условия, смятат още от бранша. /Източник: БГНЕС