Добивната индустрия в страната отчита до 15% увеличение за 2013 г. През тази година тенденцията се запазва, сочат данните на Българската минно-геоложка камара.
Най-голямо нарастване отчита секторът на индустриалните материали, които се използват директно в промишлените предприятия, като например в стъкларската индустрия, ВиК и строителството. Само допреди година секторът отчиташе спад от около 24% заради намалялото индустриално производство.
Заради увеличеното производство на държавните „Мини Марица – изток“ ръст отчита и въгледобивът. Очаква се тази тенденция да се задържи до средата на лятото. Рудодобивът пък си остава на същото ниво. Компаниите, които добиват метали, са увеличили производството си, за да могат да компенсират общия спад на международните борсови цени.
Данните на камарата показват, че спад е отчетен при добива на нефт и газ. Една от причините е намаленият добив от единственото ни в момента работещо находище край Каварна.
Въпреки спада в сектора над 39,1% от добива на подземни богатства се държи от строителните материали. Въглищата заемат втора позиция с 35,9%, следвани от 14,9 на сто за скалнооблицовъчните материали. Металните полезни изкопаеми държат близо 9,4% от пазара. Най-нисък дял остава за добива на неметални полезни изкопаеми (0,5%) и течни горива (0,2%), предаде „Труд“.
В добивната индустрия незаконният добив достига до 95%, сочат данните на бранша. Най-тежко е положението в сектора на скалнооблицовъчните материали и при строителството.
Тенденция, която продължава, е по-големият внос на суровини, отколкото износ. Според бранша това показва, че в страната не се използва потенциалът на находищата. Според данни на икономическото министерство доказаните находища у нас са над 590.