17 млрд. лв. в България са замразени в недовършено строителство по данни на Камарата на строителите в България. Става въпрос най-вече за търговски и офис центрове и ваканционни имоти, а по-рядко - за жилищни сгради.
Голяма част от проектите са разчитали на банкови заеми, но никой не води точна статистика в колко случая финансовите институции са станали собственици на недовършен строеж, пише в. "Труд".
Банките избягват да се занимават директно със строителство, а наемат фирми да довършат строежа. “Към нас банките се обръщат преди всичко като към консултанти, които да им изработят стратегия за поведение на този пазар. Ние ги съветваме дали да задържат строежа, или да го продават”, каза шефът на “АГ Капитал” Сергей Койнов.
Според председателя на Национално сдружение “Недвижими имоти” Иван Велков по време на имотния бум банките категоризирали големите кредити за строителство в специална графа. Въпреки че са ипотечни, в повечето случаи получателите им имали привилегията да бавят плащанията на главницата, докато се довърши сградата. Освен това имали много по-дълги срокове от нормалните, докато кредитът стане предсрочно изискуем, а не обичайните за ипотечен кредит 180 дни.
“Просто при тях чак сега настъпи моментът банките да си искат парите и затова наблюдаваме този процес сега, а не преди 3-4 години, когато възникна проблемът с нормалните ипотечни кредити”, обясни Велков.
Банкери коментираха, че не се налага да довършват строежите. Условията това да се случи са две - обектът да е в завършителна фаза и в съответния регион да има търсене на подобни имоти.
Проучването на пазара се прави от агенции за недвижими имоти. По тяхна оценка в момента например има интерес към жилища в големите градове като София, Пловдив и Варна, където в последните години няма изобилие от ново строителство. Банкерите обаче са категорични, че не се заемат с недостроени хотели, защото за тях няма търсене.