176 550 000 лв. се очаква да бъдат набрани в рамките на първоначалното публично предлагане на ПИБ

21.05.2007 | 16:50
по статията работи: econ.bg
Подадените заявки надхвърлиха 1.3 млрд. лв. за акции на финансовата институция

 

176 550 000 лева се очаква да бъдат набрани в рамките на първоначалното публично предлагане на Първа инвестиционна банка, съобщиха от банката. Ценните книжа на финансовата институция предизвикаха голям инвестиционен интерес - в периода на предлагането бяха подадени поръчки на стойност 1,317 милиарда лева. Така подадените заявки надхвърлиха близо 6 пъти предложеното количество акции, при определената цена на акция в предлагането от 10,70 лева.

На инвеститорите ще бъдат разпределени 16,5 млн. обикновени безналични акции с право на глас и номинална стойност от 1 лв. като 10 млн. от тях ще бъдат новоиздадени акции, а 6,5 млн. - съществуващи акции, собственост на Първа финансова брокерска къща /ПФБК/. Единната цена на акциите в предлагането (емисиона стойност/продажна цена) беше определена на 10,70 лева по метода "бук-билдинг" (book-building) на основата на заявените количества и цени за предлаганите акции в подадените от инвеститорите заявки. Инвеститорите с класирани заявки ще получат информация относно разпределените им акции от инвестиционните посредници, чрез които са подали поръчките в предлагането. Заплащането на цената на разпределените акции следва да бъдe направено до края на 28 май 2007 г.

Заявки подадоха голям брой както чуждестранни, така и български инвеститори. "През последните години ПИБ се развиваше много динамично, което я подреди сред първите пет банки в страната. Емисията беше пласирана сред изключително широк кръг от български и международни инвеститори, което показва високото доверие, с което се ползва банката в инвестиционните среди у нас и в международен план," заяви Тодор Брешков, управител на водещия мениджър на емисията Първа финансова брокерска къща.

Изпълнителният директор и член на Управителния съвет на финансовата институция Евгени Луканов коментира: "Привлеченият капитал ще ни даде възможност да продължим да бъдем една от най-бързо развиващите се банки в България.", а Мая Георгиева, също изпълнителен директор и член на Управителния съвет на финансовата институция добави в заключение: "Към момента ПИБ е във водещата петица на банките в България, като сме сред първите по корпоративно кредитиране, международни разплащания и търговското финансиране, втори в страната по брой на банкомати, трети по брой на ПОС терминали. Ние разчитаме на нашите конкурентни предимства, като например възможност за много бързо и гъвкаво взимане на решения и отлично познаване на българския пазар. Ще предложим нови продукти, съобразени със специфичните изисквания и възможности на българските клиенти".

Стратегическите цели на Първа инвестиционна банка за развитие през следващите три години са свързани с увеличаване на пазарния дял като цяло и на дела в сектора банкиране на дребно чрез предлагане на нови продукти, съобразени с изискванията и възможностите на българските клиенти. Приоритет за банката ще бъде увеличението на кредитния портфейл с акцент на малките и средни предприятия и на микрокредитите. ПИБ планира развитие на картовите продукти и увеличаване на броя банкомати и ПОС терминали, както и разширяване на клоновата мрежа като цяло. Финансовата институция ще се развие и своите традиционно силни позиции в корпоративното кредитиране и в международното търговско финансиране.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...