18 български фирми сред 500-те най-големи в ЦИЕ

08.11.2010 | 17:14
по статията работи:
Оборотът на родните фирми в класацията, изготвена от Coface, е над 13 млрд. евро
18 български фирми сред 500-те най-големи в ЦИЕ

Три нови български компании влязоха в класацията на Топ 500 в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) за 2009 г., изготвена от международната компания, занимаваща се с управление на кредитния риск - Coface, въз основа на годишните обороти на дружествата. Това са Нафтекс Петрол, EVN България Електроснабдяване и E.ON България Продажби. Мястото си сред лидерите обаче загуби Стомана Индъстри. Така общият брой на българските дружества в класацията за 2009 г. е 18 - с две повече в сравнение с предишната година. Традиционно българската компания с най-висок оборот е Лукойл Нефтохим Бургас, което й отрежда 35-то място, следвана от Лукойл България на 55-то място и Национална електрическа компания на 67-мо място. По броя на фирмите България заема 7-то място в класацията и бележи изкачване с две позиции спрямо 2008 г.

„Показателно за относителната устойчивост на българския бизнес в най-трудната година от кризата - 2009 г., е увеличеният брой на родните фирми в класацията. Като положителен сигнал отчитаме и факта, че повечето наши фирми подобряват позицията си в общото подреждане в сравнение с 2008 г., а има и три нови попълнения, каза Камелия Попова, Управител на Coface България и допълни: „Естествено, влошеният бизнес климат в целия регион през миналата година дава отражение и в цифрите за България - с 1/5 по-малък общ оборот и намаляване на персонала на най-големите родни фирми с близо 24%. През 2009 г. Централна и Източна Европа не само беше един от най-силно засегнатите от финансовата криза региони, но и безспорно доказателство за това колко нестабилна е икономиката на Стария континент като цяло. Независимо от трудностите и влошените пазарни условия обаче, класацията ни ясно показва, че фирмите успяват да преодоляват трудностите."

Данните в класацията сочат още, че оборотът на най-големите български фирми за 2009 г. е 13 189 287 413 евро, което е дял от 2.9% от общия оборот. По този показател България запазва нивото на „приноса" си към общия оборот на Топ 500 компании в ЦИЕ спрямо 2008 г. Подобно на картината в целия регион, браншът с най-много включени български компании е петролната и нефтопреработвателната индустрия със 7 фирми и 48,4% от общия български оборот, следвана от енергетиката с 5 компании и 24,1% дял и телекомуникациите, представени от 3-те водещи български телекома и 11,7% дял.

Общият оборот за 2009 г. на 500-те най-големи компании в ЦИЕ по данни на Coface е 452 116 527 193 евро, а това е спад с 16,6% спрямо предходната година. Особено силно засегнати са автомобилният сектор с намаление на оборота от близо 39%, както и металната индустрия със спад от 40%. За разлика от тях транспортът, електроснабдяването и търговията на дребно отбелязват добро представяне и нови фирми-участници в класацията. Полша има най-силно присъствие с общо 142 фирми и съответно най-голям общ оборот на компаниите от близо 131 млрд. евро. Изкачване от трето на второ място отбелязва Унгария с общо 83 компании и 85 млрд. евро оборот, а на трета позиция е Чехия с 69 фирми и 68 млрд. евро оборот.

През 2009 г. най-добре в браншово отношение в Топ 500 на Coface са представени енергийният сектор (67 компании), нефтената промишленост (56), производството (55), следвани от търговията на едро (39) и дребно (37). Подреждането на отраслите от гледна точка на оборота им обаче е различно. Нефтопреработвателната промишленост заема първото място с близо 100 млрд. евро оборот, докато енергоснабдяването е на второ място с 60,5 млрд. евро. Макар и представен от само 14 компании, автомобилният сектор формира 32 млрд. евро общ оборот, което му отрежда третото място.

Най-големите 10 компании в Централна и Източна Европа за 2009 г., които са в Полша (4 компании), Унгария (3 компании), Украйна (1 компания) и Чехия (2 компании), формират 14,8% от общия оборот. За топ играчите в региона също има сериозни икономически последствия от кризата, които се изразяват в 15,3% спад на общия им оборот спрямо оборота на топ 10 фирмите за 2008 г. и намаляване на общата им нетна печалба с 12,4%.  В отраслово отношение класацията показва, че традиционно първенците са от нефтопреработвателната промишленост и търговията с горива, автомобилостроенето, енергетиката и телекомуникациите.

Методология

Класацията ЦИЕ Топ 500 на Coface е съвместен проект на всички филиали на компанията в Централна и Източна Европа. Подреждането обхваща най-големите фирми и се базира на оборота им през календарната 2009 година в евро. В класацията участват България, Естония, Хърватска, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения, Чехия, Украйна и Унгария. При изготвянето на общото подреждане, от всяка една от тези държави са разглеждани най-големите компании (с годишен оборот над 120 млн. евро). Класацията не включва доставчици на финансови услуги като банки, застрахователи, лизингови дружества или борсови посредници.

Таблици с българските компании и с компаниите в топ 10 за 2009 г. в класацията ще откриете в прикачения файл.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...