Общо 18 политически партии, коалиции и инициативни комитети са регистрирали свои кандидати за участие в частичните местни избори за кмет на столицата на 15 ноември, съобщиха от Общинската избирателна комисия-София, цитирани от БГНЕС.
Както вече е известно, основните претенденти за поста са тези на ГЕРБ - образователният министър Йорданка Фандъкова, и на "Коалиция за България" - бившият общински съветник и зам.-финансов министър Георги Кадиев. "Синята коалиция" и "Атака" не издигнаха свои кандидат и ще подкрепят Фандъкова. От "Ред, законност и справедливост" на Яне Янев обаче, макар да подкрепиха ГЕРБ на парламентарните избори, сега издигат кандидатурата на архитект Павел Попов.
Ето и списък с останалите кандидати за кмет на столицата: на Коалиция "Зелените" (ПК "Екогласност" и Партия на зелените) - Валентин Симов, на "Българска работническа социалистическа партия" - Сийка Найденова, на "Либертас-България" - Христо Атанасов, на Българска работническа партия (комунисти) - Татяна Папазова, на ПП "Български бизнес блок" - Кристиян Кръстев, на Българска национално-радикална партия - Емил Антонов. ПП "Социалистически младежки съюз" издига за поста Мая Грозданова, "Българска демократична общност" - Антон Генов, Българска работническо-селска партия - Венцислав Кърпачев, Българската комунистическа партия - Виктория Данева, ПП "Българската левица" - Илия Божинов, Обединана партия на пенсионерите в България - Сава Гърбузанов, а ПП "Съюз на свободните демократи" - Иван Антикаджиев. Други двама кандидати за градоначалници - Теодор Дечев и Георги Жеков, са регистрирани от инициативен комитет.
Изборите в София и други градове имат шанс да минат като шумолене в политическия календар. Причина за това еголяма умора на избирателите след парламентарните избори и изборите за ЕП, заяви Боряна Димитрова , директор на социологическа агенция "Алфа Рисърч" пред БНТ. Хората са ориентирани към икономическата част то живота си, това генерира очаквания към централната власт, а не към местната. От доста време говорим за криза на доверие на партиите. Има оспорване на партиите от техните симпатизанти, което ги кара да се затварят, заяви Димитрова.
В момента има процес на криза на идентичността в партиите. Но това не са битки срещу статуквото, защото се случват в рамките на статуквото. Това може да доведе радикални идеи и нови лица, заяви социологът Юрий Асланов. Едно от нещата, което можем да очакваме, е ниска избирателна активност. До 30% от хората в София ще гласуват на частичните избори. Колкото по-ниска е избирателната активност, с толкова намалява и разликата между кандидатите. Намалява и тяхната легитимност.
63% от симпатизантите на "Синята коалиция" не са доволни от решението да не излъчат кандидат, което може да доведе до това, че те няма да гласуват, прогнозира Димитрова. Преднината на Йорданка Фандъкова е доста сериозна. Тук става въпрос, дали, ако спечели 120-130 хил гласа, останалите кандидати могат да спечелят толкова. Има и тенденция сред хората, че цялата власт да не се съсредоточава в едни ръце, заяви социологът. В партиите се наблюдава оспорване на лидерството от симпатизантите. В момента има нужда от популистка , но и от реформаторка опозиция, която да тласка процесите напред, допълни тя.
Балотажът е първата цел за Георги Кадиев, но Кадиев намира симпатии и в дясно. На повърхността може и да има прилики между политическите процеси в партиите, но по същността си те се различават, коментира Асланов. В партиите се наблюдава оспорване на лидерството от симпатизантите.