2,3 млн. души в България живеят под линията на бедността

30.10.2015 | 18:00
по статията работи: econ.bg
40% от населението у нас е изложено на риск от бедност и социално изключване
2,3 млн. души в България живеят под линията на бедността
Снимка: Thinkstock/Guliver

2,3 млн. души в България живеят под прага на бедност. Българите, които имат добър стандарт на живот за около 1,4 млн. души. При тях месечният доход на един човек е около и над 560 лева. В България обаче по-нисък от този доход имат 3,5 милиона души. Броят на хората с такива доходи се увеличава с 3,2%. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, позовавайки се на данни на Евростат.

Данните от европейската статистика показват, че 40% от населението у нас е изложено на риск от бедност и социално изключване, при средно за ЕС ниво от 24%.

Издръжка на живот

Издръжката на живот на човек от 4-членно домакинство (2 възрастни + 2 деца) в края на месец септември достигна сумата от 560,81 лв. или общо са необходими 2 243 лв.

През третото тримесечие продължава низходящият темп на издръжката на живот и отново е отчетено намаление с 0,2% спрямо предходния период на наблюдение, а на годишна база се наблюдава задържане на същото ниво.

Сред основните фактори, които оказват влияние за намалението на стойността на издръжката на живот са значителният спад при цените на петрола на световните пазари, поетапното понижение на цените на топлоенергията и низходящата динамика на международните борси и на вътрешните цени на селскостопанските продукти, които повлияни от руското ембарго оказват натиск за спад и/или задържане на крайните потребителски цени.

В сравнение със септември 2008 г. издръжката на живот се е увеличила с 19,1%. За целия период от началото на кризата в стойностно изражение общо за 4-членно домакинство тя е нараснала с 363 лв. или средно на лице с около 91 лв. Ръстът при хранителните стоки е със 17,1%, а при нехранителните - с 20,8%.

През второ тримесечие на 2015 г. спрямо същия период на 2008 г. общият доход на лице от домакинство бележи ръст от 43,7%, а реалният ръст е с 27,2%. Все още обаче размерът на общия доход на лице представлява около две трети от необходимите средства за издръжка на живот. Това показва, че в стойностно изражение общият доход от 401 лв. е на изключително ниски нива и дори при този темп на нарастване, все още не е в състояние да позволи достоен начин на живот.

Средна работна заплата

Ръстът на средната работна заплата на годишна база в частния сектор е 9,2% и изпреварва с повече от 2 пъти този в обществения сектор - 4%. В обществения сектор продължава спадът на наетите лица - с 2,2% или с 12 361 лица по-малко спрямо същия период на предходната година. Същата тенденция се наблюдава и в бюджетните организации - наетите лица намаляват с 2,9%, а съответно работната заплата бележи ръст от 3,9%.

В обществения сектор продължава практиката за редуциране на персонала, която свежда числеността на персонала до нерационален минимум и води след себе си допълнително натоварване на работещите, което обикновено не се калкулира в разходите за труд.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...