2/3 от страната остава без място за събиране на скрап?

18.07.2011 | 14:54
по статията работи:
Годишно в България се рециклират около 1 млн. тона отпадъци, от които 750 000 са от черни и цветни метали
2/3 от страната остава без място за събиране на скрап?

В Българската стопанска камара (БСК) са получени многобройни негативни становища по възприетите принципи и схеми за управление на отпадъчните потоци, предложени в законопроекта за управление на отпадъците, внесен за обсъждане в Народното събрание. Това коментира заяви Димитър Бранков, заместник - председател на БСК.

Общото заключение на браншовите организации е, че в този си вид законопроектът не решава, а изостря натрупаните проблеми в управлението на масово разпространените, опасни, промишлени и битови отпадъци, метален скрап и други.

След влизане в сила на Закона за управление на отпадъците, 2/3 от страната ще останат без места за събиране на скрап. Това ще доведе до увеличаване на транспортните разходи и оскъпяване на продукцията, прогнозира Политими Паунова, изпълнителен директор на Българска асоциация на металургичната индустрия (БАМИ). Тя припомни, че проектът предвижда площадките за скрап да се намират в общини с приети Общи устройствени планове, а такива имат само 30% от общините в България.

БАМИ подкрепя обединението на работодателските организации в областта на рециклирането, защото металургичната индустрия е един от най-големите потребители на метали. След закриването на "Кремиковци" суровина за производството на стомана у нас са само вторично преработените метали. Законопроектът за управление на отпадъците обрича българското стоманопроизводство на липса на суровини, беше отчетено по време на събитието.

Годишно в България се рециклират около 1 млн. тона отпадъци, от които 750 000 са от черни и цветни метали. Те се използват повторно като суровина в металургичната индустрия в страната или се изнасят в чужбина. Реализираният износ от фирмите в бранша го нарежда сред основните експортно, ориентираните икономически сектори в страната. За 2010 г. фирмите от сектора за събиране, третиране и рециклиране на отпадъци са внесли в държавния бюджет над 30 млн. лева корпоративен данък, 25 млн. лева данъци, такси и осигурителни вноски от пряко заетите в бранша, става ясно от данните на Гражданската инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали и тяхното рециклиране.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...