2,5 млн. българи губят по 8280 часа от живота си, за да пътуват до работа и обратно

19.03.2011 | 13:40
по статията работи: Лили Бончева
Само 2% от сънародниците ни работят дистанционно, сочат резултатите от анкета на Econ.bg
2,5 млн. българи губят по 8280 часа от живота си, за да пътуват до работа и обратно

Над 1/3 от българите (38 на сто) губят минимум 1 час всеки ден, за да се стигнат до работното си място сутринта и да се върнат обратно вкъщи вечер. Това сочат резултатите от анкета на Econ.bg, проведена в периода 27 януари - 19 март 2011 г. Въпросът в нея беше: "Колко време на ден ви отнема придвижването от вкъщи до работа и обратно?".

Една четвърт от анкетираните заявяват (25%), че времето, което им отнема пътуването до работа и обратно, е 1 час.

За 10% то нараства до 2 часа. 3% от анкетираните пътуват всеки ден по 3 часа, а 1% са тези, които губят дори повече от 3 часа.

Направихме една проста сметка. Ако приемем, че 1/3 от работещите българи пътуват по 1 час на ден, за да стигнат до работа, то това означава, че за всеки от тях загубеното време седмично е 5 часа. Работните седмици всяка година са приблизително 46 /общо 52 в годината минус (4 седмици платен годишен отпуск плюс 2 седмици празнични неработни дни)/, това означава, че времето, което тази една трета от хората губят всяка година в пътуване до работа, е 230 часа. Средно работим по около 36 години. Това означава, че една трета от българите, или 2,5 млн. души, губят по около 8280 часа в своя живот единствено в пътуване до работа. Разбира се, сметката е доста приблизителна и условна...

Но да се върнем на анкетата. Оказва се, че над половината ни сънародници или работят в близост до мястото, на което живеят, или са открили бързи начини да се придвижват до работното си място, за да не губят толкова много време. 34 на сто от анкетираните заявяват, че пътуването до работа и обратно им отнема само половин час. За 19% то е дори по-малко - 5-10 минути.

6% от участвалите в анкетата са заявили, че не работят, защото са ученици, студенти или пенсионери, или че не могат да преценят времето си за придвижване, защото работата им по принцип е свързана с непрекъснато пътуване.

Интересен факт е, че само 2% от участвалите в анкетата работят от вкъщи. Припомняме ви, през изминалата седмица правителството прие законопроект за допълнение на Кодекса на труда, с който се регламентира надомният труд. При все по-мащабното навлизане на технологиите в нашия бит, може да се очаква, че процентът на тези, които работят от вкъщи, и на които не се налага да пътуват до работа всеки ден, ще расте през идните години.

----------------------

Следващата анкета на Econ.bg е посветена на финансовото ни състояние. Във времена, в които цените на храните и горивата растат, а заплатите остават непроменени, ви питаме: "Как оценявате материалното си положение?"

Може да дадете своя глас тук: https://econ.bg/polls/list_polls_latest.html

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...