20 млн. лева отиват за иновации в малкия бизнес

17.03.2014 | 18:53
по статията работи: econ.bg
Правителството планира да подпомогне малките и средни компании, като отпусне парите от бюджета
20 млн. лева отиват за иновации в малкия бизнес
Снимка: Thinkstock/Guliver

Правителството планира да подпомогне малкият и среден бизнес, като отпусне бюджетни средства за иновативни разработки в размер на 20 млн. лева. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на среща в с представители на местния бизнес в Пловдив.

„Малките и средните предприятия са гръбнакът на нашата икономика и ние им обръщаме специално внимание чрез нови възможности за финансиране. Необходимо е да имаме дългосрочни мерки за постигане на ръст в икономиката. Сред тях са инвестициите в иновации и в човешки ресурс, където трябва да наваксваме“, каза Стойнев.

Той акцентира, че е изключително важна ролята на държавата в привличането на коректни инвеститори, които спазват законите, както и по отношение контрола за реална конкуренция между фирмите.

„За първи път постигаме конкретно взаимодействие между национално финансиране и европейски средства. От бюджета са отпуснати 20 млн. лв. бюджетни средства за Националния иновационен фонд. Тече седма конкурсна сесия на фонда, компаниите могат да подават проекти в Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП).

Министър Стойнев допълни, че основен ресурс за подпомагане на малките и средните предприятия е ОП „Иновации и конкурентоспособност“. През новия програмен период финансирането по нея ще бъде от 1,413 млрд. евро - с 300 млн. повече от предишния.

Фокусът сега е върху иновации, разработване и внедряване на нови услуги и продукти. 72% от средствата са предназначени за иновации и технологично развитие, 25% ще отидат за зелена икономика и 3% за техническа помощ.

Средствата ще бъдат разпределяни с грантове за безвъзмездна финансова помощ, както и чрез ваучери. Значително ще бъде облекчен и механизмът за кандидатстване. Разплатихме всички забавени средства към бенефициентите. Българската банка за развитие (ББР) предвижда специфични продукти за МСП – за предекспортно финансиране и за предприятия в затруднено положение.

Основно постижение на нашето правителство е, че се нормализираха отношенията между бизнеса и държавата, каза още министърът. Те вече се базират на почтеност и отговорност от страна на правителството.

Върнахме в срок рекорден ДДС на компаниите, а обратното начисляване на този данък в някои сектори ще се разшири. Българският бизнес получи 2.5 млн. лв. ресурс до декември. Бизнесът е освободен от все повече тежести и административен натиск, подчерта Стойнев и съобщи, че 138 режима за бизнеса са опростени или изцяло отпаднали. Целта е да се намали бюрокрацията и да се повиши свободата на предприемачите. Според Стойнев усилия се насочват и да се заличи липсата на ликвидност.

Държавата оказва подкрепа и в борбата със сивия сектор. Засилен бе контролът върху монополите, гарантираме прилагането на антитръстовото законодателство, отчете министърът.

По думите му промените в Закона за обществените поръчки ще гарантират равнопоставеност на фирмите при кандидатстване. Тези мерки се отразиха в подобрени икономически показатели – ускори се темпът на растеж – 1.6 на сто през четвъртото тримесечие на 2013 г., 7 на сто е ръстът в износа, икономиката ни е вече експортно ориентирана, откриваме нови търговски представителства в перспективните азиатски пазари, повиши се общият показател на бизнес климата. Правителството ще продължи да насърчава фирмите, които поддържат дългосрочно растежа.

Министър Стойнев подчерта също, че данъчно-осигурителната тежест няма да се повишава, нито ще се увеличат данъците и ще се създават все по-благоприятни условя за правене на бизнес в нашата страна.

„Предстои да се приеме промяна в улеснение на инвеститорите, които да не попълват 8 декларации и 7 формуляра, а сега с един документ от 4 странички да получат отговор до 10 дни за старта на своя бизнес в България“, заключи министър Стойнев.

Правителството пое отговорност и да възстановява прекъснатата връзка между образованието и бизнеса. Чрез дуалната система може да се осъществи плавен преход от обучение към трудова реализация, така ще се ускори преодоляването на младежката безработица, каза също Стойнев.

Той анонсира и първия пилотен проект по тази инициатива у нас, който ще се реализира от Средногорие Мед Индустриален Клъстер в минния сектор. Бивше земеделско училище ще започне да подготвя кадри за мините.

В дискусията в Пловдив участваха представители на 65 фирми. Те поставиха въпроси относно мерките, позволяващи по-лесен достъп до финансов ресурс, за облекчаване на процедурите за кредитиране от Българската банка за развитие, подготовката на кадри, развитието на eнeргийния сектор и туризма.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...