232 журналисти са били по затворите в целия свят през изтичащата 2012 година, съобщава базирана в Ню Йорк оргнизация за защита на свободата на печата. Това е своебразен рекорд, като арестуваните медийни служители са с 53 повече, отколкото през 2011 година.
Комитетът за защита на журналистите (КЗЖ) изтъква в свой доклад, че от 1990 година насам бройката им никога не е била толкова голяма.
Начело на списъка е Турция с 49 задържани и престояващи в затвора журналисти. На второ място е Иран с 45, а третата позиция очаквано е отредена за Китай, също известен с репресивните си мерки спрямо опозиционните дейци. Челната десетка се допълва от Еритрея, Сирия, Виетнам, Узбекистан, Азербайджан, Етиопия и Саудитска Арабия.
Най-често отправените обвинения срещу журналистите през 2012 година са за противодържавна дейност, която включва тероризъм, измяна и подривна дейност.
Агенция „Асошиейтед прес“ цитира турския телевизионен редактор на новини Мехмет Али Биранд, според когото турските управници слагат порочен уравнителен знак между свободата на словото и тероризма.
Държавите имат навика да задържат предимно местни журналисти, изтъква още КЗЖ. Едва три са случаите на задържани чуждестранни медийни служители.