Към 2050 г. ще има по-малко от двама българи в трудоспособна възраст за всеки жител над 65 години. Това сочат данни от доклад на Световната банка, който ще бъде представен днес на форум в хотел "Шератон".
През 2025 г. повече от един на всеки пет българи ще бъде на възраст над 65 години.
В момента съотношението хора в трудоспособна възраст и над 65 години е четири към едно, се посочва в документа.
Съотношението на зависимост от 55 процента ще постави на изпитание капацитета на съществуващата система за социално подпомагане, особено на социални и здравни услуги за възрастните граждани, отчитат от Световната банка.
През последните години делът на населението на възраст над 65 години нарасна до 17.3 на сто и остава малко по-висок от средния процент за ЕС - 17 на сто, пише в доклада.
Освен, че делът на хората над 65 години нараства, продължителността на живота в България се повишава повече от всякога. Мъжете в България живеят средно по 69.5 години - малко преди момента, когато свързаните с възрастта заболявания стават най-широко разпространени. Жените в България живеят средно по 76.6 години, което ги излага на по-голям риск от свързани със здравето проблеми.
Не само България, но и всички нови страни-членки на ЕС са изправени пред предизвикателството, с което се сблъскват развитите страни от години – застаряващо население. Това води до нарастваща нужда от грижи за възрастните хора и по същество представлява двойно предизвикателство – от една страна намалява броят на хората, които биха полагали грижа, а от друга страна заради по-малкия брой работещи намаляват и средствата, с които би трябвало да се финансират увеличаващите се по брой услуги за възрастни хора, посочват от Световната банка.