Снимка: actualno.com
Намаление на тежките катастрофи за първите месеци на годината отчете вътрешният министър Михаил Миков на заседанието на Държавно обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата, предаде Агенция "Фокус". Комисията прие Доклад за пътнотранспортната обстановка по пътищата в страната за 2008 г.
По данни на МВР от началото на 2009 г. по пътищата на страната са регистрирани 2296 тежки пътнотранспортни произшествия, при които са загинали 268 и са били ранени 2859 души. В сравнение със същия период на 2008 г. има намаление на броя на тежките произшествия с 337 - 12.8%, на убитите с 69 или с 20.5% и на ранените с 427 или с 12.99%.
Заради катастрофи са пострадали 309 деца, от които 19 са загинали. Над 57% от пострадалите са били пътници в автомобилите. Жертви на катастрофи са станали 559 младежи и девойки на възраст от 18 до 24 години, 37 от тях загинали. Над 93% от пострадалите младежи и девойки са били пътуващи в превозното средство като водачи и пътници. По вина на неправоспособни водачи са пострадали 184 граждани, загинали са 18 от тях. Като пешеходци са пострадали 679 души, от които 54 са загинали. От загиналите пешеходци 50% са били на възраст над 65 години.
Запазва се високият брой катастрофи, при които водачът катастрофира сам. За периода са регистрирани 547 тежки произшествия, при които са загинали 86 и били тежко ранени 702 граждани. Само от удари в дървета и стълбове са загинали 46 души, а са били ранени 329 души.
Михаил Миков изрази надежда, че парламентът ще приеме окончателно промените в Закона за движение по пътищата. Очаква се те да бъдат разгледани днес от депутатите. Промените предвиждат обществено полезен труд за неправоспособните водачи на моторни превозни средства.
Според вътрешния министър са нужни драконовски мерки за хората, шофиращи без правоспособност. Той ще направи допълнителни предложения за увеличаване на санкциите в пленарна зала при второто четене
на промените в Закона за движение по пътищата. Механизмите за санкции за неправоспособните водачи в закона са недостатъчни и затова трябва да се премине към качествена промяна на санкцията, каза
Миков.
Трябва да бъде променено законодателството и по отношение на родителите, които не обезопасяват децата си в автомобилите. Според вътрешния министър повечето загинали деца в катастрофи са в случаи,
когато детето не е било обезопасено с колан или детско столче. Това като че ли още не е осъзнато добре от българските граждани, заяви Миков. Затова трябва да има промяна закона и в това отношение.
Законът за движение по пътищата е бил приет през 1999 г. и за десет години е претърпял много "кърпеш", но тогава приемането му е станало механично, каза Миков.