Над 100 млн. лв. е инвестицията във въвеждането на цифровизацията за 3 години. Това съобщи Свилен Попов, изпълнителен директор на компанията, която изгражда цифровите мрежи в България, цитиран от вестник „Монитор“.
Той допълни, че само преди две седмици покритието на страната е било 95%, но със собствени средства на компанията то е увеличено на 96,2%.
Попов поясни,че карта със зоните на покритие е публикувана още от началото на процеса на цифровизация, но е разбираемо, че за хората е трудно да се ориентират в изобразеното на картинката.
Затова на единен национален номер всеки може да позвъни и да попита за региона и конкретното населено място, което го интересува.
На този етап без ефирно покритие в страната ще са около 100 хил. души, като и при аналоговия сигнал също хиляди зрители не са могли да разчитат на обикновена антена. Все още е рано да се каже какъв дял от хората без сигнал биха гледали телевизия само чрез декодери.
Много от потенциалните зрители все още попадат в райони, където и преди поради специфичния ландшафт ефирен сигнал не е получаван. Едновременното излъчване на аналогов и цифров сигнал започна у нас на 1 март 2013 г.
По план старият тип на антенно приемане на сигнал трябваше да спре на 1 септември, но поради обжалване на втората процедура за доставка на декодери съществуваше опасност хиляди хора да останат без сигнал и без нови устройства, които да приемат цифров сигнал. Декодерите са налични за всички от няколко седмици в търговските обекти и вече е въпрос на лична инициатива хората да отидат и да си ги вземат, обясниха от транспортното министерство.
В момента чрез цифров телевизионен сигнал на територията на България се излъчват bTV, bTV Lady, Ring.bg, Нова телевизия, Diema Family, TV7, News 7, Bulgaria On Air и обществените БНТ 1, БНТ 2 и БНТ 1 HD.