3 местни инициативни рибарски групи официално получиха сертификати от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) Явор Недев. Церемонията се проведе в столицата по време на Европейски форум на Местните инициативни групи.
Европейски форум на Местните инициативни групи. Снимка: Econ.bg
Новоучредените сдружения са: "Шабла - Каварна и Балчик", "Рибарска област Високи западни Родопи Батак - Доспат и Девин" и "Главиница - Тутракан - Сливо поле". Към момента в ЕС има 133 местни инициативни групи. Участие в срещата взе и заместник-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров.
По време на официалното откриване на европейския форум, Явор Недев изтъкна, че рибарският бранш не е толериран от правителството. Същото така, проблемите на сектора не са постоянно във фокуса на медиините прожектори. Преди една година идеята за подобни сдружения се е възприемала твърде еретично и модерно за нашия консервативен манталитет, изтъкна още шефът на ИАРА.
Според заместник-министъра на земеделието Цветан Димитров, българското правителство е ангажирано с проблемите на този сектор и има "политическата воля с действията си да бъде полезно на ЕК".
Бъдещето на рибарството е свързано с изграждането на местните инициативни групи, чрез тях ще подобри качеството на живот в съответните области, убеден е Димитров.
Участие в официалното откриване взе Стефанос Самарас от ГД "Морски въпроси и рибарство" на ЕК, който поздрави Управляващия орган (ИАРА) на ОП "Рибарство" за усилията и напредъка в усвояването на средства по Оперативната програма и по отношение прилагането на Приоритетна ос 4 „Устойчиво развитие на рибарските области" в България.
Като представител на Европейската комисия Самарас оцени като изключително успешен процесът на изграждане на местни публично-частни партньорства под формата на сдружения с нестопанска цел и изработване на местни стратегии за развитие на рибарския бранш.
"Официалното признаване на трите български рибарски сдружения означава, че още от утре всяко от тях ще разполага с 4,2 млн. евро, които да усвои до края на 2013 година", заяви за Econ.bg Явор Недев след откриването на форума.
С толкова време разполага и ИАРА да докаже на Брюксел, че е наваксала закъснението с усвояването на европейските субсидии, подчерта Недев.
Към този месец сме усвоили близо 10% от средствата по ОП „Рибарство". Перспективата е до края на годината да усвоим 25-30% от парите. До края на годината рибарските групи в България ще станат 6, убеден е изпълнителният директор на ИАРА.
Европейски форум на Местните инициативни рибарски групи (МИРГ) от всички страни-членки на ЕС, създадени съгласно изискванията на Европейския фонд за рибарство, се организира от ФАР-НЕТ „Европейска мрежа на рибарските групи" и Генерална дирекция „Морски въпроси и рибарство" на ЕК, с подкрепата на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури.
Събитието е първото от подобен мащаб, организирано в областта на сектор „Рибарство", на което България има честта да бъде домакин. Участват над 130 представители, съобщиха от ИАРА.
Целта на събитието е да представи на потенциалните и официално признати Местни инициативни рибарски групи (МИРГ) информация за изпълнение на местни стратегии за развитие и реализация на успешни проекти в рибарските области. Новите МИРГ ще имат възможност да представят своя капацитет и проекти, да споделят опит и да обменят знания и добри практики, да разкажат за своите проблеми и да потърсят решение.