300 лева минимална пенсия би деформирало системата, според управителя на НОИ

21.12.2016 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Доходността на държавните пенсии през последните години е ръстът на средния осигурителен доход, който е 5-6%, посочи Бисер Петков
300 лева минимална пенсия би деформирало системата, според управителя на НОИ
Снимка: БГНЕС

Има признаци за финансово стабилизиране на системата на Държавното обществено осигуряване през следващата година. Те са очаквани и са резултат от проведената през 2015 г. параметрична пенсионна реформа. 

Продължава плавното повишаване на изискванията за пенсиониране – възраст, осигурителен стаж и съответно започва увеличение на осигурителната вноска за фонд "Пенсии”, като през 2017 г. е първата стъпка от заложените в законодателството два процентни пункта в посока нагоре. Признаците на стабилизиране се виждат от намаляването с около 320 млн. лв. на трансфера от държавния бюджет, с който ще се финансират разходите на Държавното обществено осигуряване (ДОО). Заложено е делът на финансиране от държавния бюджет да намалее до 45,5%, което е най-ниската стойност от 2008 г. насам.

Това обяви в интервю в. "Труд" управителят на НОИ доц. д-р Бисер Петков. Той подчерта, че пенсионната система не е система на социално подпомагане и драстичното увеличаване на размера на минималната пенсия не е най-добрата политика, а искането за 300 лева минимална пенсия сериозно би деформирало системата на общественото осигуряване.

Към момента в България доходите на 77 пенсионери се финансират от 100 работещи българи и в следващите около 20 години не се очаква това съотношение да се влоши. След 2060 г. броят на работещите и на пенсионерите ще се изравни.

Също до 2060 г. не се предвижда бездефицитно функциониране на системата на общественото осигуряване. През следващите 15-20 години се наблюдава тенденция на подобряване, т.е. финансово стабилизиране в средносрочен период, но след това, ако не бъдат взети нови мерки, финансовото състояние на системата ще се влошава. Преминаване "на плюс” е възможно само със значително увеличаване на размера на осигурителните вноски, което към момента е нереалистично и най-вече неприемливо и от обществото, и от работодателите, подчерта Петков.

Ако трябва да се говори за доходност по отношение на правата в разходопокривната пенсионна система, доходността е ръстът на средния осигурителен доход, т.е. правата всяка година се увеличават с ръста на този показател, който през последните години е в порядъка на 5-6%, каза още управителят на НОИ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....