32 общини и организации получиха пари по Програмата за развитие на селските райони

05.01.2010 | 15:27
по статията работи: Апостол Апостолов
Безвъзмездната финансова помощ е на стойност 4.9 млн. лева
32 общини и организации получиха пари по Програмата за развитие на селските райони
Прикачени документи

32 проектни предложения на общини и неправителствени организации одобри днес Министерството на земеделието и храните (МЗХ) по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), мярка ЛИДЕР, подмярка "Придобиване на умения и постигане на обществена активност на съответните територии за потенциални местни инициативни групи в селските райони". Общо 45 заявления са подадени по време на втората процедура за набиране на проекти (юли - септември 2009 г). 28 от одобрените проекти са на общини, 4 са на асоциации и сдружения с нестопанска цел. Общата сума на безвъзмездната финансова помощ е на стойност 4.9 млн. лева. Отделните субсидии са между 82 000 и 179 000 лева.

Средствата, които се отпускат на общините, им дават възможност да планират стратегии за правилно и целесъобразно усвояване на европейските средства, заяви след церемонията земеделският министър Мирослав Найденов.

Все още местните администрации не познават и не се възползват максимално от възможностите, които позволява Общата селскостопанска политика, смята министърът. Със средствата общините трябва да направят офиси с консултанти, които да могат да предложат на кметовете или Общинските съвети ефективни проекти за кандидатстване, поясни още Найденов.

Министърът още обеща, че до края на февруари министерството ще направи всичко възможно да изплати на земеделските производители на 100% директните субсидии за единица площ. Към средата на декември са прeведени над 2/3 от общата сума на стойност 700 млн. лева. Субсидиите за глава животно под формата на национални доплащания са изплатени на 100%. Найденов увери, че целта е всички средства да бъдат изплатени преди крайния срок - юни 2010 г.

 

За ЛИДЕР

Подходът ЛИДЕР създава финансови възможности за местните хора и общности да развиват своите селски райони. Основава се на партньорство между различните заинтересовани страни на териториално ниво. Основно звено са местни инициативни групи, които се формират от представители на обществения и частния сектор. Те разработват местни стратегии за развитие на селските райони и кандидатстват за финансиране на тези стратегии по настоящата мярка на Програмата за развитие на селските райони.

Целта на дейностите по подхода е да се засили участието и организирането на местната общност в процесите на развитите на селските територии чрез създаването на активни партньорства на местно ниво за реализиране на инициативите отдолу-нагоре, както и изграждане на местен капацитет и подобряване на качеството на живот в селските райони на България. Прилагането на подхода започва през 1991 г., като с Регламент на Съвета (ЕС) 1698/2005 подходът става задължителен елемент от политиката за развитие на селските райони на ЕС.

Коментарът на земеделския министър може да чуете в прикрепения файл след статията.

След материала може да видите и пълния списък на бенефициентите, които днес бяха одобрени по мярка ЛИДЕР.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...