337 души са се самоубили от началото на годината

08.09.2009 | 11:08
по статията работи:
Жените са по-склонни към самоубийство, но техните опити по-рядко са успешни
337 души са се самоубили от началото на годината

337 души са сложили край на живота си от началото на годината досега в България. Това каза на пресконференция д-р Христо Хинков - зам.-директор на Националния център за опазване на общественото здраве, цитиран от Агенция "Фокус".

Опитите за самоубийство са били 1387. Жените правят по-често опит за самоубийство. Тази година опит за самоубийство са направили 737 жени. От тях 69 случая са били с трагичен край. От 316 случая на самоубийство при мъжете, 268 са били успешни.
През 1996 г. смъртността от самоубийства у нас е била 21 на 100 000 души, а миналата година - 12 на 100 000 души.

Проф. Хинков заяви, че трябва да се създаде система към всяко лечебно заведение, чрез която да се преценява дали постъпилият в лечебното заведение е направил опит за самоубийство или е пострадал при битов инцидент. Ако някой е направил опит за самоубийство, то много вероятно е същият човек да повтори опита си, беше категоричен Хинков.

Болестността или честотата на опитите за самоубийста е 0,7% у нас. Тези, които страдат от някакво емоционално разстройство, са в 4,6 пъти по-голям риск да направят опит за самоубийство.

Около 1 млн. души слагат сами край на живота си всяка година по света. Подобен инцидент се случва на всеки 40 секунди. Към всеки, сложил край на живота си, има още 20 души, които са направили опит да се самоубият.

Самоубийствата са една от главните причини за преждевременната смърт в страните от Европейския съюз, заяви проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия. Според изследване 60 хил. жители на ЕС са се самоубили през 2006 г. Самоубийствата засягат не само възрастните хора, но и децата до 14-годишна възраст. Едно дете до 14 години загива на всеки 48 часа.

Най-често посягат към живота си хората с психични заболявания. Като цяло самоубийствата вървят към намаляване, уточни Миланова. В страните от ЕС през 1995 г. самоубийствата са били 13,3 на 100 000, а през 2005 намаляват на 11 на 100 000.

През последните 2 години начело на страните с най-много самоубийства са бившите соцстрани - Литва - 29,9 на 100 000; Унгария - 23,2 на 100 000. В групата на страните с най-малко самоубийства е Кипър - 2,4 на 100 000. По тези данни България се намира по средата на скалата.

Проф. Миланова обяви, че 90% от хората, които посягат на живота си, имат психични заболявания. Около 60% от самоубилите се са били с депресия. Около 13% от общата популация преживява в някакъв етап от живота си депресия. Следващата рискова група са алкохолиците. Често посягат на живота си и хора с телесни заболявания.
От рисковите професии за самоубийствата е тази на лекарите. Хора, които се намират в житейски кризи - безработица, загуба на близки, генетичният фактор и пр., също са в рисковата група. По думите на Миланова има и семейства, в които по-често се случват самоубийства.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...