35 изделия, представени на Международния технически панаир в Пловдив, получиха златни медали. До най-високото пазарно отличие у нас стигнаха 22 български и 13 чуждестранни експоната, съобщиха от пресцентъра на панаира.
Най-много са наградените в раздел "Електроника, електротехника, информационни технологии, телекомуникации, офис техника" - общо 14. След тях се нарежда браншът строителство с 9 приза за иновативни продукти. 5 са в дял "Транспорт и автосервизно оборудване" и по 4 в областта на машиностроенето и в категория "Енергетика, екология, технология и управление на водите, химическа промишленост".
"Отличията на Международния технически панаир по традиция се сравняват с наградите "Оскар", но за постижения в бизнеса. Мисля, че сега трябва да ги наречем "Приз Оптимизъм". Защото онези, които ще ги получат, са стопроцентови оптимисти. В условията на трудности те се опитват не да оцеляват, а да създават новости и да гледат отвъд рамките на днешните ограничения", заяви главният директор на панаира Иван Соколов в началото на традиционната церемония по връчване на златните медали.
Те бяха раздадени от областния управител на Пловдивска област Иван Тотев, неговия заместник Розалин Петков, изпълнителния директор на панаира Богомил Бонев и неговата заместничка Веска Пищялова, Борислав Георгиев, председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), кметът на район "Северен" в Пловдив Ина Филипова. Председател на Централната комисия за златните медали беше главният секретар на ДАМТН Владимир Карамитев, а изделията в петте раздела оценяваха работни групи, включващи експерти на агенцията и представители на бизнес организации.
Сред наградените бе и първият български локомотив, представен от "Експрес сервиз" - Русе. "Благодаря на Международен панаир Пловдив, че за поредна година ни даде възможност да покажем нашите продукти", заяви представител на "Булавто" - Варна, когато получи златния медал за автомобил "Ивеко" в градска версия.
"Кризите са една голяма игра, но както се пее в една песен на Фреди Меркюри, шоуто трябва да продължи" - с това атрактивно сравнение описа предизвикателствата пред бизнеса представител на фирма "Чайм" - Благоевград, която стигна до наградата с когенератор от нов тип.
Призът за индустриален дизайн беше присъден на Магическото кълбо на Рубик, което е нова модификация на прочутия Куб на Рубик и се нарича сферичен пъзел. Това беше едно от трите отличия в конкурсите за дизайн и реклама, които се организират от Националната асоциация за дизайн и реклама със съдействието на Международен панаир Пловдив. В тях се оценяват оформлението на щандове, на опаковки и индустриалният дизайн на изделията.
1991 фирми от 43 държави участват в Есенния панаир, който продължава до 3 октомври. Те показват 15 световни новости и 72 продукта, които идват за първи път на българския пазар.