Към края на 2008 година 35 млн. хектара земеделски площи в световен мащаб са засети с органични култури, показват данните на Международната федерация на движенията за органично земеделие (IFOAM). Спрямо 2007 година земеделските площи с органични култури се увеличават с три милиона хектара, като значителен ръст се наблюдава в Южна Америка и Европа.
В световен мащаб има около 1,4 млн. производители на органични култури.
„Новината е добра", коментира изпълнителният директор на IFOAM Маркус Арбенц. Пазарите показват, че търсенето на органични продукти се увеличава, въпреки кризата, допълни още той. По негови думи е добре, че в органичното движение започват да навлизат малки производители от развиващите се икономики.
„През последните години се научихме, че конвенциите в подкрепа на биологичното земеделие са в подкрепа на сигурността на храните, мерките за борба с климатичните промени и опазването на биоразнообразието", смята още Арбенц.
Данните на IFOAM показват още, че Океания заема едно първите места по производство на органични култури (34,7% от общите площи, засети с органични култури). На следващо място се нарежда Европа (23,4%) и Южна Америка (23%). Като цяло Австралия е страната с най-много сертифицирани площи - общо 12 млн. хектара. На второ място е Аржентина (4 млн. хектара), следвана от Китай с 1,9 млн. хектара, засети с органични култури.
Световният пазар на органични продукти през 2008 година е на обща стойност 50 млрд. долара, а тенденциите са за увеличаване на търсенето.