Близо 40 на сто от европейците страдат от различни психически заболявания. За това съобщи Ройтерс, като се позова на проучване на Дрезденския университет.
Около 165 милиона души на Стария континент - или 38 на сто отцялото му население, страдат от депресия, превъзбуденост, безсъние, алкохолизъм или деменция се посочва в резултатите от проучването. То обхваща 30 държави - 27-те страни членки на ЕС и Швейцария, Исландия и Норвегия, в които живеят общо 514 милиона души.
Едва една трета от болните се подлагат на терапия или вземат необходимите лекарства. Затова тези заболявания се превръщат в огромен икономически и социален товар, който се измерва в милиарди евро годишно, информира БТА.
Психическите разстройства са се превърнали в най-голямото здравно предизвикателство за Европа през XXI век, изтъкват авторите на доклада. Екипът от учени, ръководен от Ханс Улрих Витхен от Дрезденския университет, е анализирал близо 100 различни психически и неврологични заболявания. Проучването беше публикувано от Европейския колеж по невропсихофармакология.
Според СЗО към 2020 г. депресията ще се превърне във второто по разпространение заболяване в света. Според Витхен в Европа групата на неврологичните и психическите заболявания вече е най-големият източник на "натоварване върху здравното състояние на хората". Още през 2005 г. последиците от масовото разпространение на психически и неврологични заболявания е било изчислено на 386 милиарда евро годишно.