Най-малко 8 къщи ще бъдат съборени в пострадалото от земетресението пернишко село Дивотино, а над 15 сгради са опасни за собствениците си. В друго засегнато село - Мещица, ще бъдат разрушени 30 къщи. Това стана ясно след проверката на място на дейностите по приемането на молби на пострадалите жители, информира БНР.
Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов посети най-тежко засегнатата част от региона заедно с еврокомисаря за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева, вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, зам.-министъра на труда и социалната политика Валентина Симеонова, както и с Изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане Ивайло Иванов.
След посещението стана ясно, че е осигурена фирма, която безвъзмездно ще разрушава къщите и ще извозва строителните отпадъци. Ще бъде създаден обществен съвет, който да следи разпределението на държавните помощи. Средствата ще се отпускат по фактури за закупени материали.
От своя страна Кристалина Георгиева съобщи, че предстои да бъдат проучени възможностите за това средства от европейските социални фондове да се насочат към възстановяването на жилищата на засегнатите. Тя допълни, че е изключително важно до зимата хората да разполагат с дом. "Докато дойдат студовете, хората ще имат покрив над главата си", обеща еврокомисарят.
След работата на оценителната комисия ще се пристъпи към парична компенсация на хората. За тези от тях, които не могат да се занимават с ново строителство, правителството и местните органи на властта ще осигурят сглобяеми къщи.
Финансово обезщетени ще бъдат всички засегнати от земетресението в Пернишко, каза Тотю Младенов. Министър Цветанов пък увери, че правителството търси механизъм как по-бързо да бъдат осигурявани средства за хората. "ГЕРБ предоставя 300 000 лв. от партийната си субсидия. Чрез БЧК в рамките на ден-два се надяваме те да достигнат до хората за купуване на материали и за възстановяване на парите им срещу предоставяне на фактури", уточни той. Става дума за дарителска сметка, която от Българския червен кръст (БЧК) отвориха днес, информира БТА.
До момента на територията на община Перник са подадени над 700 молби за социална помощ, а в община Радомир - над 40. Утре Министерският съвет ще определи точния размер на еднократните помощи, които ще бъдат отпуснати за неотложни и спешни нужди. Социалният министър увери, че до края на седмицата те ще бъдат на разположение на хората, информира пресцентърът на МТСП.
От 4 до 8 юни хората от област Перник ще получат и своите пенсии. По този въпрос от МТСП "имат разбирателство" с управителя на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков. Тотю Младенов увери, че процесът по приемане на молби продължава, за да могат да се възползват всички пострадали.
"До осми ще приключи плащането на пенсиите чрез пощите, специално за хората, които са на територията на област Перник, за да си ги получат по-бързо тези пари", каза еврокомисар Георгиева.
Подкрепа на хората в селото оказва и екип от петима психолози, организиран от Българския червен кръст. Заедно с тях на разположение ще бъдат и 7 специалисти по психо-социална подкрепа.
Министър Младенов се срещна и с хората от село Мещица, община Перник. От сутринта социалните работници там са приели над 20 молби.
Разговори бяха проведени и с кмета на Радомир Пламен Алексиев, както и с областния управител на Перник Иво Петров. Двамата със социалния министър обсъдиха механизма на сътрудничество между държавата и местната власт при кризисната ситуация за предоставянето на навременна и ефективна помощ на пострадалите жители.