Измамите с данък добавена стойност по Схемата за търговия с вредни емисии в ЕС (ETS) е струвала на страните-членки на ЕС 5 млрд. евро през последните 18 месеца, сочат данни на Европол.
Според оценките на европейската полиция до 90% от обема на търговия на разрешителни в рамките на ETS се дължи на измами. Знаците за подозрителна дейност са забелязани в края на миналата година, когато на няколко национални пазара е засечена безпрецедентна активност и увеличение на обема на търгуване на европейските разрешителни за емитиране на CO2 (EUA)*. Пазарните обеми стигат пика си през май тази година, като няколко хиляди EUA са изтъргувани във Франция и Дания. По това време цената на едно EUA е 12.5 евро.
За да предотвратят по-големи загуби, Париж, Лондон, Хага и Мадрид промениха данъчните си закони по отношение на тези транзакции. След въвеждането на новите мерки пазарните обеми в посочените четири държави паднаха с 90%.
В Европа има шест основни борси за търговия с разрешителни за емитиране на CO2 - Европейска климатична борса (Лондон), Скандинавска енергийна борса (Осло), Европейска енергийна борса (Лайпциг), Енергина борса „Австрия" (Грац), борса Climex (Амстердам) и борса BlueNext (Париж). Над 2 млрд. разрешителни (EUA) са разпределени в 12 хил. учреждения във всички страни-членки на ЕС. Годишният пазарен обем на въглеродни емисии в Европа се изчислява на около 90 млрд. евро.
*1 EUA е равна на един тон въглероден диоксид