С новата година идва нова възможност да въведете финансите си в ред. Благодарение на бурната година за фондовите борси все повече хора планират оптимизиране на разходите, става ясно от проучване на Fidelity, цитирано от CNN.
Докато най-често срещаните решения „да пестим повече“ и „да харчим по-малко“ изглеждат логични, то те са по-лесни на думи, отколкото да бъдат изпълнени.
„Дайте си шанс за успех, като се уверите, че си поставяте точни и достижими цели“, казва Нийл Кришнасуами, финансов съветник в Exencial Wealth Advisors, Тексас, САЩ.
Също така е много важно и да се поставят крайни срокове, добавя експертът.
Това са обещанията, които според експертите може да си дадете и изпълните успешно през новата година:
Изплатете дълговете си
С решението на Федералния резерв да повиши лихвените проценти за първи път от почти десет години, новата 2016 година е добра за погасяване на дълговете.
Много от лихвите по кредитните карти са променливи, което означава, че годишният процент на разходите вероятно ще расте, ако Централната банка продължава да повишава лихвите.
„Тези дългове ще стават все повече, а с покачването на лихвите изплащането им ще излиза все по-скъпо“, казва финансовият съветник Кристофър Крел от Cassaday & Company.
При наличието на няколко неизплатени задължения, те трябва да се покриват, като се започне от тези с най-високите към тези с най-ниските лихви, съветва Крел.
Създаване на фонд за спешни случаи
Част от обещанието „да пестим повече“ трябва да включва заделянето на пари за покриването на непредвидени разходи или за помощ в случай, че останем без работа.
Експертите препоръчват заделената сума да може да покрие разходите за период от три до шест месеца.
„Диапазонът зависи от индивидуалната ситуация. Ако живеете сам и загубите работата си, ще е по-добре заделените пари да стигнат за по-дълъг период. Ако сте част от домакинство, в което има двама работещи, може да заделите пари, които да стигнат и за по-малък период от време“, казва Стюарт Ритър, старши финансов съветник и вицепрезидент на T. Rowe Price Investment Services.
Независимо от ситуацията, гледайте да имате лесен достъп до спестяванията си, добавя Ритър.
Увеличавайте пенсионните си спестявания
Експертите обикновено препоръчват да заделяте най-малко 10% от доходите си в пенсионни сметки. Ако не можете да отделите такава сума, не се притеснявайте, не е нужно това да става наведнъж.
„Вноските може да се увеличават с 1 или 2% на всеки три месеца“, предлага Кимбърли Фос, финансов съветник в Empyrion Wealth Management.
Преценете инвестиционната си стратегия
Добра идея е да се започне новата година, като се направи равносметка на инвестициите. Уверете се, че те съответстват на вашите цели и на риска, който можете да поемете. Също така е добре да сте наясно в какво точно влагате парите си, както и да преразглеждате и преразпределяте активите си най-малко веднъж годишно.
Замислете се за животозастраховане
Ако през 2015 г. сте направили големи промени в живота си като брак, развод или имате дете, е време да се замислите за подсигуряването със застраховка „Живот“ и евентуалните ползватели на полицата.