Около 50 на сто е делът на сивия сектор в млекопреработвателния бранш у нас. Това съобщи Господин Господинов, председател на браншовия съюз на животновъдите.
По думите му този процент се увеличава непрекъснато заради липсата на контрол. Част от браншовите организации в земеделието обвиниха ресорното министерство в мудност и бавни действия. Фермерите съобщиха, че искат спешна среща с министър Мирослав Найденов.
Веднага след парламентарните избори животновъдите депозираха 12 искания в Министерството на земеделието и храните. Сред тях са незабавно създаване на гаранционен фонд за нисколихвени кредити и заработване на идентификационната система.
Според председателя на Националната асоциация на животновъдите в България Бойко Синапов фермерите не са усетили уважението на новите управляващи. Животновъдите настояват за ускорена темпо на работа в Министерството на земеделието, защото иначе ни чака тежка зима, обясни още Синапов, цитиран от Dariknews.bg.
Ако срещата с министъра на земеделието не даде желания резултат, ще се поиска среща и с премиера Бойко Борисов.
Фермерите бяха категорични, че няма да протестират, но ще търсят всички възможни начини за излизане от кризата, в която е попаднал браншът.
Във връзка с изявления на браншови организации от животновъдството, министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов направи следното изявление: "В момента текат проверки на всички служители в МЗХ, във второстепенните разпоредители и в областните структури на министерството. Целият Инспекторат на министерството и неговите регионални поделения са ангажирани с проверките. До 3 седмици ще бъдат готови резултатите и оповестени. Служители ще бъдат освобождавани само на базата на сигнали, проверки и констатирани злоупотреби. Не искам нито един неправомерно уволнен служител. Прибързаните мерки на уволнения без доказателства също са опасни".
От МЗХ поясняват, че заповедта на министъра е проверките в областните служби да продължат до 15 октомври, като участие в тях имат 5 работни групи от експерти на Главна дирекция „Земеделие" и областните дирекции „Земеделие" към МЗХ. Проверките са върху дейностите, свързани с директните плащания на площ, в т.ч. регистрацията на земеделските парцели, както и по поземлените отношения, в т.ч. работата с Държавния поземлен фонд.
Проверки се правят и относно спазването на финансовата дисциплина и комплексното обслужване на земеделските производители, както и във връзка с осъществяването на взаимодействие и координация с другите регионални звена на МЗХ. За случаите, когато има нарушения, се носи отговорност.
По отношение на животновъдите, от МЗХ поясняват, че вече са разсрочени с една година нисколихвените кредити на млекопроизводителите към Държавен фонд "Земеделие". Средствата по програма САПАРД са размразени и фермерите с проекти ще си получат субсидиите. Министър Найденов събира ръководствата на търговските банки в България утре, за да обсъдят финансирането на млекопроизводителите и останалите земеделски стопани в условията на криза.
Той лично пое контрола върху изграждането на идентификационната система за животните, за да могат фермерите да получават субсидии на глава животно. Министър Найденов е разпоредил на Националната ветеринарно-медицинска служба (НВМС) системата да заработи до 1 декември. След тази дата ще започне изплащането на субсидии на глава животно. Те ще получават средства до 2011 година. Новата система ще позволи пълно синхронизиране на информацията за животните между НВМС и ДФ "Земеделие".
Отделно вече е договорена отсрочка от две години с Европейската комисия за въвеждане на европейските ветеринарно-санитарни норми във фермите така, че да не бъдат затворени, заяви министър Найденов. Фермите трябваше да бъдат затворени до края на тази година. В момента само 3000 български ферми отговарят на европейските изисквания от над 83 000 ферми. Удължаването на преходния период ще предостави възможност на млекопроизводителите да отговорят на ветеринарно-санитарните и хигиенните изисквания за добив на сурово мляко, определени в законодателството на ЕС. След изтичане на този преходен период, за да предават млякото си за преработка в млекопреработвателните предприятия, фермите ще трябва да са покрили изискванията за сградов фонд и оборудване, хигиена на персонала, здравен статус на животните и хигиена на добива на млякото, които да осигурят необходимото според европейските норми качество на добиваното мляко.