Наскоро проведено проучване на "Евробарометър" показва, че 53% от анкетираните не знаят какви са правата им, ако станат жертва на дискриминация или тормоз. За да гарантира защитата на тези права, Европейската комисия изготви антидискриминационни закони и създаде Европейска мрежа на националните органи по въпросите на равенството в помощ на хората, които се нуждаят от консултация. Същевременно, Европейската комисия провежда кампания за повишаване на осведомеността „За различността. Против дискриминацията" с цел популяризиране на предимствата от многообразието в обществото и борбата срещу дискриминацията. Това съобщават организаторите на кампанията в България.
Проучване на Евробарометър - основни факти
Наскоро проведеното проучване на "Евробарометър" показва, че дискриминацията, основаваща се на етнически произход (62%), се смята за най-разпространената форма на дискриминация в Европейския съюз, следвана от дискриминацията, основаваща се на сексуална ориентация (51%) и увреждане (45%). Проучването сочи още, че европейците приемат изключително добре идеята да имат за съсед човек от повечето малцинствени групи. Въпреки това, една четвърт от европейците биха се чувствали дискомфортно, ако имат за съсед човек от ромски произход, в сравнение с едва 6%, когато става въпрос за съсед с различен от техния етнически произход. Същевременно 15% от анкетираните твърдят, че са били дискриминирани през последните 12 месеца, като 29% посочват, че са станали свидетели на проява на дискриминация към друг човек през същия период. Интересен факт е, че като цяло се смята, че дискриминацията започва да намалява, макар и не с прекалено бързо темпо.
Национални органи по въпросите на равенството
За да се гарантира правилното и ефективно прилагане на европейското законодателство в тази област, в държавите-членки на Европейския съюз бяха създадени национални органи по въпросите на равенството, които имат за задача да популяризират равенството и да се борят срещу дискриминацията в областите, обхванати от Директивите на ЕС за равно третиране. Тези органи предлагат редица услуги, включително предоставяне на независима помощ на жертвите на дискриминация, провеждане на независими проучвания, свързани с дискриминацията, публикуване на независими доклади и предоставяне на препоръки.
Кампанията „За различността. Против дискриминацията"
Стартирана от Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и равни възможности" на Европейската комисия, информационната кампания „За различността. Против дискриминацията" има за цел осведомяване на европейските граждани относно техните права и отговорности съгласно законодателството на ЕС.
Кампанията се провежда във всичките 27 държави-членки на ЕС като целта й е повишаване на осведомеността по въпросите на дискриминацията и съществуващото законодателство за борба с нея, както и поставяне на акцент върху предимствата на многообразието на работното място и в обществото като цяло. Нейната задача е да се бори срещу дискриминацията на основата на расов или етнически произход във всички сфери от живота и срещу всички форми на дискриминация на работното място на основата на възраст, увреждане, сексуална ориентация, религия или убеждения.
С цел ефективно провеждане на кампанията на национално равнище бяха създадени национални работни групи, които обединяват експерти по въпросите на дискриминацията от различни сектори и организации във всичките 27 държави-членки. Обединявайки представители на НПО, бизнес организации, сдружения на работниците и работодателите, профсъюзи и национални министерства, кампанията се ползва от експертните познания на широк спектър от хора, работещи на територията на целия ЕС.
Повече информация ще откриете на адрес www.stop-discrimination.info
Националният орган по въпросите на равенството в България е Комисия за защита от дискриминация ( www.kzd-nondiscrimination.com )
Членовете на Националната работна група в България са:
- Министерство на труда и социалната политика
- Комисия за защита от дискриминация
- Асоциация за европейска интеграция и човешки права (Eurorights)
- БГО „Джемини"
- Балканска ромска федерация
- ПАКИВ - европейски ромски фонд
- Център за независим живот
- Фондация „Делфин"
- Национален център за социална рехабилитация
- Каритас София
- Фондация „Покров Богородичен"
- Национално сдружение на общините в република България
- БСК
- Конфедерация на работодателите и индустриалците в България
- КТ „Подкрепа"
- КНСБ
- Фондация Европейски институт
- Сдружение с нестопанска цел „Тишина"