54% от бедните в страната са семейства с деца

20.07.2010 | 12:59
по статията работи:
Всяко трето семейство с две или повече деца на възраст до 6 години е бедно, сочи изследване на "Отворено общество" и УНИЦЕФ
54% от бедните в страната са семейства с деца

Всяко трето семейство с две или повече деца на възраст до 6 години е бедно в България, показва изследване на "Отворено общество" и УНИЦЕФ за ефектите на финансовата криза върху децата и семействата, съобщи БГНЕС.

54% от бедните в страната са семейства с деца. Много от социалните услуги, подкрепящи семействата като психологическа и емоционална помощ и съпътстващите услуги за цялото семейство са отпаднали, поради липса на бюджет, а в същото време възникват и нови потребности от социални услуги в кризисни случаи. Тези констатации показват, че е необходимо да се промени коренно цялостната философия на социалното подпомагане в страната и децата и семействата да бъдат приоритет по време на криза. За българите е станало по-трудно да си позволят добри грижи за децата, както и дългосрочна грижа за възрастните и болните членове на семейството. Представители на НПО цитирани в изследванията обобщават, че като цяло превенцията на изоставяне на децата (в домове) е преминала "в усилия да се предотврати директното изоставяне на децата на улицата". Децата в институциите са особено уязвими по време на кризата. Затова според Държавната агенция за закрила на детето грижата за децата в специализираните институции трябва да бъде приоритет по време на кризата. Децата с увреждания, безпризорните, децата, жертви на насилие и експлоатация също са в още по-тежко положение заради кризата.

Неправителствените организации, работещи в социална сфера обаче споделят с тревога, че хората с увреждания, настанени в институции или ползващи услуги в общността, са силно потърпевши от кризата, защото са ограничени публичните средства, предназначени за тях.

Директен ефект на кризата се вижда и в намаляването на средствата за хранене, които домакинствата отделят. 8.9% от домакинствата са взимали храна "на вересия".

"Ето защо акцентът на социалната политика се е преместил от общото благосъстояние върху физическото оцеляване", допълват изследователите. Децата от малките населени места, където училищата не успяват да се издържат от делегираните бюджети, отпадат по-често от училище. Особено уязвими са децата от многодетни семейства, децата с един родител, деца на безработните и най-вече - на родители, останали наскоро без работа. Липсата на средства за покриване на здравноосигурителните вноски принуждава част от домакинствата да се лишават от посещения да болнични и доболнични заведения или да заплащат високи пазарни цени при необходимост от използване на здравни услуги. Над 13% от анкетираните споделят, че през последните 12 месеца са отложили или пропуснали прегледи при лекар при заболяване, а 11,5% - че са отложили или пропуснати профилактични прегледи. В резултат на всички тези неблагоприятни фактори през последните 12 кризисни месеца над 22% от анкетираните съобщават, че здравето им се е влошило. Ниските доходи увеличават и риска от противообществени прояви сред малолетните и непълнолетните и нараства насилието върху и между деца.

Изследванията показват и някои от възможните решения. Промяна на цялостната философия на социалното подпомагане в страната - децата и семействата да бъдат приоритет по време на криза.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...