55% от фирмите не планират ръст на заплатите

30.09.2011 | 11:00
по статията работи:
При индексирането на възнагражденията трябва да се има предвид основно производителността на труда, става ясно от изследване на БСК
55% от фирмите не планират ръст на заплатите

Повече от половината работодатели (55%) не планират увеличение на заплатите. Това става ясно от проведеното по-рано този месец проучване на Българската стопанска камара сред членовете й относно нагласите сред бизнеса за увеличение на заплатите и осигурителните прагове.

Според данните 29% от компаниите имат подобни намерения, 16% все още се колебаят.

51% от фирмите и компаниите, които не планират увеличаване на работните възнаграждения, обясняват решението си с влошено финансово състояние - на себе си или на бранша, в който те оперират. За 38% причина е, че имат несъбрани вземания от контрагенти, вкл. от централната и местните власти по линията на неразплатени обществени поръчки.

При индексирането на възнагражденията трябва да се има предвид основно производителността на труда. Подобно мнение се споделя от една четвърт от анкетираните. Всеки пети работодател приема като водещи факторите инфлация, конкурентоспособност и разходи за труд, а според 17% от анкетираните трябва да се отчитат и промените в данъчното и осигурителното законодателство, информират от БСК.

От организацията посочват, че индексирането на трудовите възнаграждения би следвало да е съобразено с реалната икономическа ситуация и да отговаря на възможностите на всяко предприятие, а не да се определя с норматив от държавата, смятат още представителите на бизнеса.

Според участниците в изследването Кодекът на труда е остарял и не създава условия за гъвкавост на пазара на труда. В тази връзка предприемачите определят като приоритет на държавата именно промяната на кодекса и преразглеждането на нормите, които усложняват освобождаването на работници и въвеждане на гъвкави форми на заетост. Трябва да се преразгледат текстовете, обвързващи решенията на работодателите с подписа на синдикатите в предприятията.

Режимите за разпределение на работното време и отпуските също създава проблеми на предприемачите, както и множеството почивни дни, които често прекъсват работния процес и обременяват финансово фирмите.

Участниците в анкетата искат още държавата да спре с увеличението на осигуровките за сметка на работодателите, за да могат предприятията да си „отдъхнат" и да се намалят разходите за труд.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...